Kişiye Özel Embriyo Transferi Tüp Bebekte Başarıyı Artırıyor

Kişiye özel olan embriyoların tutunma zamanı ile yapılmış olan transferler tüp bebek tedavi sürecinin olumlu sonuçlanmasına imkan tanıyor.

Tüp bebek süresinden sonra bazı çiftlerin başarı oranı düşüş sağlıyor olup tedavi olumsuz sonuçlanıyor. Bu durumda tekrar denenmek istenen tedavi yönteminden birden fazla tedavi yöntemi uygulanıyor. Yapılan incelemelere göre kişiye özel olan embriyo transferinin tüp bebek  başarı şansını arttırdığı gözlemleniyor. Kişilerde tekrarlanmış olan başarısızlıkların altında birçok neden yatıyor. Psikolojik sebeplerin başarısızlığın temelinde yatıyor olması ve kişiyi etkilemesi önemli bir unsurdur.Ancak bu nedenlerin yanı sıra tutundurma işlemlerinde de başarısızlık yaşanabiliyor. Tutunma işleminin başarısız olmasının nedenleri içerisinde

– Polipler

– İltihaplanma

– Rahim içi yapışıklıklar

– Rahim içinde embriyoların tutunma işlemini gerçekleştirecekleri alanda bulunan miyomlar

– Embriyoların kromozomal bozukluklarında artışın gözlemlenmesi

– tüplerin uç kısımlarında bir tıkanıklılığın olması gibi nedenler tutunma işleminin başarısız olmasına sebep oluyor.

Çiftlerde başarısızlıkların ardından önceki tedaviden elde edilmiş olan embriyolar dondurularak muhafaza edilmektedir. Hastanın LH hormonunun artış gösterdiği gün takip ediliyor ve bu günden 7 gün sonra rahim zarının 7 mm’yi geçmesi gözlemlenmektedir. Rahim zarından alınan bir doku örneği alınıyor olup ERA testine ulaştırılıyor. Test sonucunun ardından rahim zarı tutunması için uygun olmuşsa ” reseptif ” ismi ile nitelendirilip, kabul görülür. Eğer uygun değilse “non – reseptif” görülür. Bu embriyonun kabul etmez halini yansıtmaktadır. Sonrasında ise hastanın rahim zarı tutunmaya uygun olacağı gün belirlenir. Elde edilecek olan ilk verilerden tutunma penceresinin farklı günlere kayması ve bu farklı günlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Tespit sonrasında embriyo transferinin kişileştirilerek olumlu sonuçlar için başarı oranı sağlanmaya çalışılır. Kişiye özel transferde embriyo transferinin kişileştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir