klasik-tup-bebek-prosedurleri-nelerdir

Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç elde etmek bir takım etkenler ve prosedürler bulunuyor.

Klasik tüp bebek prosedürleri nelerdir?

Normal yolla bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisine karar verdiği andan itibaren yoğun bir sürece girerler. Aşama aşama tedavi tamamlanır ve bu süreç biraz uzun sürebilmektedir. Tedavi süreci şu şekilde ilerlemektedir;

Tüp bebek kliniğine başvurulduğu andan itibaren çiftler üzerinde, tedavi yöntemine uygun olup olmadıklarına dair bir takım incelemeler yapılmaya başlanır. Bu süreçteki aşamalar ‘hikaye alma’ ve ‘anamnez alma’ olarak adlandırılır. Hikaye alma aşamasında, çiftlerden ince ayrıntılar ve detaylar hakkında bilgi alınır. Doktorunuz size, bu ayrıntılıları öğrenebilmek adına sorular sorar. Buna göre bir tedavi metodu izlenir. Tedaviye başlanmaya karar verilmesinin ardından, gerekli testler yapılır. Bu test sonucunda erkekte sperm problemi yok  ve tüplerde tıkanıklık yok ise aşılama yöntemi ya da yumurtlamayı arttıran bir yöntem bulunur.

 

klasik-tup-bebek-prosedurleri-nelerdir

 

Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlanmasını etkileyen faktörler

İlk olarak başarı oranında etkin rol oynayan faktörlerden birisi, çiftlerin psikolojik durumudur. Bu anlamda, her iki tarafında birbirine destek olması gerekir.

Her iki tarafında, sigara ve alkol alışkanlıkları varsa, bunlardan vazgeçmeleri gerekir.

Stres ve sinir gibi etmenler, tedavinin başarı oranını düşürmektedir. Bu nedenle çiftler sinir ve stres gibi olumsuz ruh hallerinden uzak durmalıdırlar.

Kadının yaşının çok ileri olmaması, sonucun olumlu olmasında büyük bir etmendir.

Beslenme konusuna, tedavi sürecince dikkat edilmesi gerekir.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilir

Klasik tüp bebek prosedürleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi; kısırlık teşhisinin konulduğu kişilere, ameliyat esnasında tüpleri alınanlara, cinsel anlamda sorun yaşayanlara, gebelik kaybı yaşayanlara, hormonal bozukluk olanlara, spermde kalite bozukluğu olanlara, tüplerinin her ikisi de tıkalı olan kadınlara, menisinde sperm bulunmayanlara, yaşı ilerlemiş olanlara uygulanabilmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir