Mevsimsel Değişiklikler Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Çiftlerin tüp bebek tedavisi  görmeleri için doğru zamanı kollamaları ve kış aylarından ziyade yaz aylarını tedavi için uygun görmeleri akıllara tüp bebek tedavisinin mevsimlik değişiklikten etkilenip etkilenmediği oluyor.

Mevsimsel Değişiklikler Tüp Bebek Tedavisini Etkiler mi?

Tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerin dikkat etmeler gereken birçok konu oluyor. Bunların bir tanesi de enfeksiyonlardan uzak durma, hastalıklardan korunmaya çalışılması oluyor. Bu süreçte de çiftlerin önlem almak için kış aylarından çok  yaz aylarının tedavi için seçmelerine sebebiyet veriyor. Ancak doktorların bu soruya yanıtları “Hayır” oluyor. Bu sorunun ortaya çıkma sebebinin ise; tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken hastalıkların  kışın değil de yazın gerçekleştiği görülüyor olması. Bunun sonucunda da tüp bebek tedavisinin daha başarılı sonuçlara yol açabilmek için yazın tedaviye başlanması gerektiği anlaşılıyor.  Tüp bebek tedavisini mevsimlik değişkenliklere açık olması sorusunun, kışın insanların enfeksiyonlara daha açık olmaları, kış aylarında daha sık hastalanması, bundan dolayı da hem üreme hücrelerinin daha kalitesiz, cansız olacağı ve bunun yanı sıra tedavi sürecinde anne aydının yakalanacağı bir enfeksiyonun gebeliği olumsuz etkileyeceği gelen yorumlar içerisinde yer alıyor. Bu yaklaşımı mantıklı bulanların da olduğu  görülüyor. Ancak uzmanların mevsimlik değişikliklerin tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemediğini söylemesi kafa karışıklıklarına dur diyor. Tedavinin mevsimlik değişikliklerden etkilenmediğini kanıtlamak için bazı sebepler öne sürülüyor.

Tüp bebek tedavisinin tamamen laboratuar ortamında gerçekleşmesi mevsimlik değişiklerden etkilenmediğinin bir göstergesi oluyor.

–  Bunun yanı sıra yumurta kalitesinin mevsime göre değişmediğini doğal olarak mevsimlik değişikliklerin yumurta kalitesini olumsuz etkilemediğinin söyleniyor.

–  Kadınların adet düzensizliklerinin mevsimlik değişikliklerde ilgisi bulunmuyor.

– Havanın sıcak veya soğuk olması çiftlerin yumurta kalitesini etkileyen bir durum olmuyor.

Bu kapsamda tüp bebek tedavi sürecinin başlaması için kişilerin kendilerini ne zaman hazır hissettiklerinde tedavinin  başlanması gerekliliği vurgulanıyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir