Microenjeksiyon (ISCI) kimlere uygulanır

Mikroenjeksiyon, erkeklerde görülen kısırlık problemine çözüm olarak ortaya çıkarılmış bir tedavi yöntemidir.  Mikroenjeksiyon yöntemi ilk kez 1992 senesinde Belçika’da uygulanmaya başlamıştır. Sperm hücreleri sayıca yetersiz olan, sperm morfolojisi bozuk olan ya da sperm hareketliliği düşük olan erkeklerde kullanılan tedavi yöntemi, çoğunlukla başarılı sonuçlar vermektedir. Erkeğin spermi yumurtayı dölleyemiyorsa, embriyo oluşumu olmaz ve Mikroenjeksiyon’a başvurulur.

Mikroenjeksiyon nedir ?

Mikroenjeksiyon bir tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemine karar verildiyse, uygulanacak iki türlü tedavi vardır; biri tüp bebek, diğeri de mikroenjeksiyon. Tedavinin ilk aşaması her iki yöntemde de aynıdır. İlk olarak kadına yumurtalık geliştirici ilaçlar verilir ve sonrasında yumurtalar istenilen olgunluğa eriştikten sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Erkekten de sperm örneği alınır. Daha sonra erkekten alınan spermler ve kadından alınan yumurtalar, laboratuvar ortamında incelenir. Burada da, mikroenjeksiyon tedavi yönteminin farkı ortaya çıkar. Mikroenjeksiyon yönteminde en sağlıklı spermler seçilir ve yumurtaların içine enjekte edilir. Sağlıklı spermlerin özellikle seçilmesi, döllenme şansını arttırır. Sonrasında da oluşan embriyo, kadının rahmine yerleştirilir.

Mikroenjeksiyon kimlere uygulanır ?

Bu tedavi yönteminin uygulanması için gözlemlenmesi gereken problemler şunlardır;

Sperm sayısının az olması

Sperm hareketliliğinin eksik olması

Sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olması

Mikroenjeksiyon tedavisinde, menide birkaç tane sperm bulunması döllenme için yeterlidir. Bulunan birkaç tane spermle de döllenme oranı % 70 – 80 aralığındadır. Yani sperm sayısının az olması, bu tedavi yönteminde önem taşımamaktadır.

Eğer yaşanan problem sperm hareketliliğinin eksik olmasıyla alakalı ise, bu yöntemle spermlerin yumurta zarını aşması konusunda alternatif sağlanıyor.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir