mikro-enjeksiyon-nedir

Hücre duvarına mikroskobik boyutta bir madde ekleme yöntemine, Mikro Enjeksiyon denir.

Mikro enjeksiyon nedir?

Normal yolla çocuk sahibi olamayan bireylerin en büyük umut kaynaklarından biri olan tüp bebek tedavi yöntemi, dünya çapında kullanılmaktadır. Türkiye’de tüp bebek yöntemiyle doğan bebek sayısının 3 milyonun üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu 3 milyon bebeğin neredeyse yarısı da, mikro enjeksiyon yöntemiyle doğmuştur. Mikro enjeksiyon yönteminde, camdan üretilen bir mikropipet aracılığıyla, hücre duvarından mikroskobik madde ekleme yöntemine denilmektedir.

Gen aktarımında oldukça yaygın kullanılan yöntem, diğer yöntemlere göre biraz daha uğraş gerektirir. Yöntemde, baba adayından sperm hücresi alınır ve  anne adayından elde edilen yumurtaların içerisine bir mikroskop yardımıyla aktarılır. Böylece, mikro enjeksiyon yöntemi sperm kalitesi düşük ya da sperm hareketliliği az olan erkeklerin baba olma şansını arttırır.

 

mikroenjeksiyon-yontemi

 

Maddi açıdan değerlendirilirse, klasik tüp bebek yöntemindeki giderle bu yöntem neredeyse denktir. Yöntemin uygulanma kararı alındıktan sonra, menideki en kaliteli sperm seçilir. Sperm hücresinin kuyruğu hareketsizleştirilir ve oldukça hassas enjektörlerin yardımıyla alınır. Daha sonra yumurta etrafındaki hücrelerin temizlenmesiyle, yumurta hücresinin içine konur. Son olarak döllenme gerçekleştirilir.

Mikro enjeksiyon tedavisi, hangi durumlarda kullanılır?

Mikro enjeksiyon nedir? Mikro enjeksiyon tedavisi, genellikle çiftlerin çocuk sahibi olamama nedeni erkekten kaynaklanıyorsa uygulanmaktadır. Bunun dışında, yumurta kabuğu spermin geçişine izin vermeyecek kadar kalınlaşmışsa da kullanılmaktadır. Daha önceden tüp bebek tedavisine başvuran ve döllenme problemi yaşayan bireylerde, mikro enjeksiyonabaşvurulur. Kadının yaşı ilerlemişse ve yumurtalarında azalma görülüyorsa, bu durum döllenmeyi engeller. Bu nedenle ilk başvurulacak yöntem mikro enjeksiyondur. Türkiye’de mikro enjeksiyon tedavisi ilk olarak 1992 yılında uygulanmıştır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir