X
    Kategoriler: BlogTüp Bebek

Mikro TESE Ameliyatı Nedir?

Mikro TESE Ameliyatı Nedir?

Mikro TESE ameliyatı, menisinde hiç sperm bulunmayan hastalara uygulanmaktadır. Bu yöntemle, testislerden alınan dokudan sperm elde edilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ama normal yollarla olamayan hastalara uygulanan yöntemlerden birisi Mikro TESE ameliyatıdır. Mikro – TESE ameliyatına, menisinde hiçbir şekilde sperm bulunmayan hastalarda başvurulmaktadır. Menide sperm bulunmaması durumu, birkaç yıl öncesine kadar tedavisi olmadığı zannedilen bir rahatsızlıktı. Fakat şu an . Mikro – TESE  yöntemiyle bu durum çözülebilmektedir. Bu ameliyatla, erkeğin testislerinden alınan dokudan, mikroskobik bir operasyon ile sperm elde edilmektedir.

Menide Sperm Hücresinin Bulunmama Nedenleri

  • Erkeğin, doğuştan sperm kanallarının olmaması
  • Hormonal nedenlerden kaynaklanan sorunlar
  • Sperm kanallarında tıkanıklık olması
  • Kabakulak gibi enfeksiyonlu hastalıklara maruz kalındığında
  • Erkekte sperm hücresini üreten Y kromozomunda sorun olması
  • Radyasyona maruz kalınması
  • Kanser tedavisinde görmüş hastalarda, tedavide kullanılan bazı ilaçlar sperm hücrelerini öldürebilir.

Mikro TESE işlemi öncesinde neler yapılmalı

Doktorunu Mikro – TESE ameliyatına karar verdikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Ameliyatta orta toklukta gelinmelidir. Operasyonun gerçekleştirildiği bölge önceden temizlenmeli ve yıkanmalıdır.

Mikro TESE işlemi sonrasında neler yapılmalı

Operasyon gerçekleştikten bir iki saat sonra taburcu olabilirsiniz. Operasyona giderken yanınızda bol kıyafetler olmalı çünkü; operasyon bölgesine baskı uygulanmamalıdır. Mikro – TESE işlemi sonrasında bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ameliyattan 5 gün geçtikten sonra banyo yapabilirsiniz. Herhangi beklenmedik bir durumda ( kanama, şişlik, kızarıklık ) doktorunuza başvurmanız gerekir.

novafertil :