Mikroenjeksiyon Yöntemi Başarı Oranı Diğerlerine Oranla Değişir mi?

Ülkemizde 3 milyondan fazla çocuk tüp bebek tedavi yöntemi ile dünyaya gelmiştir ve bunların yarısı mikroenjeksiyon yöntemi ile sağlanmıştır.

Tüp bebek tedavi yöntemlerinden biri olan mikroenjeksiyon yöntemi sıklıkla kullanılan tedavidir. Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinde, anne ve baba adayından alınan yumurta ile sperm üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi ile sağlanırdı. Fakat erkeğin sperm hücreleri bu işlemde yetersiz ve kalitesiz ise mikroenjeksiyon yöntemine başvurulurdu.Şimdi ise büyük çoğunlukla mikroenjeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Mikroenjeksiyon tedavisi ise; verilen semenden veya testislerden cerrahi yöntem ile enjeksiyon uygulaması ile baba adayının sperm hücrelerine ulaşılır ve tekrar enjeksiyon ile anne adayının yumurta hücresinin içerisine enjekte edilerek gerçekleştirilen bir işlemdir.

Mikroenjeksiyon, tüp bebek tedavisinde oldukça başarılı bir yöntemdir ve sıklıkla uygulanır. Aynı zamanda mikroenjeksiyon (ICSI)  yöntemi döllenme ve hamilelik oranları klasik tüp bebek yöntemine nazaran daha fazladır. Mikroenjeksiyon tekniği ile döllenme oranı %50-80 arasındadır. ICSI yönteminde anne adayının yaşına, yumurta ve sperm kalitesi son derece önemlidir.

Mikroenjeksiyon yöntemi hangi hastalara uygulanır?

ICSI tekniği şu durumdaki hastalara uygulanmaktadır;

Sperm sayısı az olan, azoospermi sorunu olan ve mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilecek olan hastalarda,

Kısırlığa neden olan antisperm-antikor üreten kişilerde,

Daha önce denenen klasik tüp bebek yönteminde başarısız olunan çiftlerde,

Preimplantasyon genetik tanı uygulanacak kişilerde,

Sebebi açıklanamayan çeşitli kısırlık sorunu olan hastalarda.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir