Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda gerçekleşen her aylık döngüde rahim ortamında iyi veya kötü huylu miyomlar oluşabilmektedir. Bu miyomların bazıları için doktor tavsiyesi ile ameliyat gerekebilmekte iken, bazı miyomlar için ameliyat gerekmez. Gerçekleşen miyom ameliyatı ile hastanın rahim bölgesinde yer alan miyomlar temizlenmektedir. Eğer ki hastada çok ağrı oluyor ve adet dönemleri bir hayli zor geçiyor ise miyomlardan şüphelenmek gerekmektedir. Bu yer alan miyomlar hem günlük yaşantıyı acılar ile etkiliyorsa, hemde tıbbi anlamda bir tehlikesi bulunuyorsa kesin olarak ameliyat ile alınmalıdırlar. Ameliyatlar ise çeşitli durumlara göre değişebilmektedir. Hasta doğurganlığın devamını istiyorsa ve bebek sahibi olma planı var ise yapılacak operasyonda ona göre bir yol izlenmektedir.

Miyom Kısır Yapar Mı?

Kısırlık noktasındaki etkileri henüz tam olarak ortaya çıkmasa da, miyoma sahip kadınlar gebe kalmaya çalıştıkları dönemde miyomlardan ötürü bir hayli sorun yaşayabileceğinden dolayı ilişki için pekte hazır olamazlar. Bu noktada bazı miyomların düşük seviye sorun teşkil etse de, hamilelik ve miyomlar noktasında birçok bilinmezlik yer aldığı için en doğru karar uzmanlar tarafından yapılacak olan kontroller kapsamında verilmelidir. Ameliyat gerekiyor ise uygun bir dönemde ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Miyom Ameliyat Türleri

Miyom ameliyatlarının da 3 farklı ameliyat çeşidi vardır. Bunlar başlıca olarak miyom türü ve miyomların büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Ameliyat noktasında ise açık kesi, küçük kesi ya da vajinal yoldan rahim içerisine giriş tekniği kullanılmaktadır. Bu noktada kişi ve miyom türüne göre gerekli kontroller sonrasında en doğru teknik uzmanlar tarafından seçilecektir.

novafertil

1 thought on “Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir