Miyom Nedir?

Kadınların korkulu rüyası miyom nedir? Miyom rahmin ağzında ya da içinde bulunan, kas dokusu içeriğine sahip tümörlerdir. Fakat bu tümörler, düşünüldüğünün aksine iyi huyludur. Tümör sözcüğü kanseri çağrıştıran korkutucu bir kelime olduğu için kadınlar genellikle miyomla karşılaşınca telaşa kapılır. Tabi iyi huylu oluşu onun zarar verici olmadığı anlamını taşımaz. Kötü ya da iyi huylu olan bütün şişlikler tümör adını alır. Bir bölgede tümör bulunsa da bu kanser teşhisi konulacağı anlamına gelmez. Miyom bunun en tipik örneği sayılabilir.

Miyom Nedir? Miyomların Tipi Nasıldır?

Miyomların şekli yuvarlaktır, açık pembe tonlarındadır. Her 5 kadından 1 tanesinde muhakkak rastlanılır. Bu da ne kadar yaygın görülen bir durum olduğunu gösterir. Miyomlar genelde genç kadınlarda görülmez. Yaşı 40’a doğru yaklaşmış olan kadınlarda miyom görülme  olasılığı daha yüksektir.  Hem ergenlikte, hem de menopoz döneminde miyomla karşılaşmak güçtür. Miyomların belirtileri değişkenlik gösterebilir. Bu belirtiler, hangi organla yakın temas içinde olduğuna bağlı olarak değişir.

Çoğunlukla jinekolojik testler sonucunda miyomlar tespit edilir. Kanama ya da ağrı şeklinde kendini hissettirebilir. Adem dönemlerinde kadınlarda kanama daha çok artar. Adet bittikten sonra bile hafif kanamalar devam eder. Cinsel birleşmede kuyruk sokumu bölgesinde bir ağrı söz konusudur. Sık idrar yapma da önemli belirtileri arasındadır.  Miyomlar bağışıklık sistemi ya da miyomların sayısına bağlı olarak herkeste farklılıklar gösterebilir.  Miyomlar için genellikle ilaç tedavisi uygulanır ve süreç takip edilir. Fakat durum tehlikeli boyutlara ulaştığında ameliyat gerekebilir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir