Plastik Ürünlerin Bilinçsiz Kullanımının Tüp Bebek Üzerindeki Etkisi

Plastik, gündelik hayatımızın önemli bir bölümünü kaplamaktadır.Peki plastik ürünlerin bilinçsiz kullanımının tüp bebek üzerindeki etkisi nedir?

Plastik Ürünlerin Bilinçsiz Kullanımının Tüp Bebek Üzerindeki Etkisi

Kullandığımız poşetlerin, mutfak kaplarının çoğu plastik temellidir. İşlevsel ve kullanışlı da olsa plastiğin insan sağlığına çok ciddi zararları bulunmaktadır. Özellikle plastiği meydana getiren Bisfenol – A isimli madde, hormonlar üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Zaten tüp bebek tedavisi sonucunda başarısız olan kadınların kanında bu maddenin yüksek düzeyde olması bu durumun en açık kanıtıdır.

Bisfenol-A Maddesinin Zararları Neler?

Bisfenol-A maddesi, özellikle doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği gibi, yumurtanın niteliğini de önemli ölçüde düşürmektedir.  Bilim adamları daha önce fareler üzerinde yaptıkları deneyler aracılığıyla Bisfenol – A’nın üreme hormonlarına verdiği zararı kanıtlamıştır. Bu deneylerde Bisfenol–A’nın taklit etmek suretiyle doğal hormonlarla yer değiştirebildiği gözlemlenmiştir. Yumurta sayısının azalmaması adına özellikle tüp bebek tedavisi gören kişilerin plastik ürünlerden uzak durması hayati derecede önemlidir. Elbette plastik kapları tümüyle hayatımızdan çıkarmak mümkün değilse bile bunu daha bilinçli bir şekilde kullanmamız yeterli olacaktır.

Plastik kapların ısıtılmaması bile bu etkiyi görece azaltacaktır. Tüp bebek tedavisi gören kişiler bu süreçte plastik kap yerine cam kaplara yönelmeliler. Sıcak besinleri plastik kaplarda tutmamak gerekir. Plastik maddeleri mikrodalga fırından uzak tutmak da alınacak önemler arasındadır. Plastik doğada bulunan bir şey değildir, aksine bizler tarafından katalizör aracılığı ile monomerlerin tepkimeye sokulması sonucunda yaratılan ürünlerdir. Ham petrolün işlenmesi sonucunda arkasında bıraktığı malzemelerin plastiği oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir