Polikistik Over Sendromu Kısırlık Sebebi midir?

Polikistik Over Sendromu yaşayan kişilerin en merak ettiği konulardan biri Polikistik Over Sendromu’nun kısırlık sebebi olup olmadığıdır.Kadınlarda meydana gelen kısırlık tek bir hastalık olarak algılansa da vücutta yaşanan dengesizlikler ya da meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda kısırlık ortaya çıkmaktadır. bu durumun sağladığı en büyük avantaj mevcut sebebin ortadan kaldırılması ile kısırlığın da sona erdirilebilmesi. Fakat soruna uygun bir tedavi bulunamadığında, kısırlık da ömür boyu devam edebiliyor. Bu nedenle kadınların neden kısır olduğunun araştırılması ve bu araştırma sonucunun doğru bir şekilde sonuçlandırılarak tedavi uygulanması kısırlık için oldukça önemli durumların başında geliyor. Kısırlık konusunda en çok konuşulan ve en çok kısırlığa neden olan durumlardan birisi de polikistik over.

Polikistik Over Sendromu Neden Kısırlığa Sebebiyet Veriyor?

Halk arasında çok bilinmese de kısırlığa yol açan en büyük rahatsızlıklardan birisi olan polikistik over sendromu

PCOS ve PKOS olarak biliniyor. Kadınların hormonal düzeyde yaşadığı dengesizliklere bağlı olarak gelişen polikistik over sendromu, genel olarak yumurtalıklarda meydana gelerek buraya yerleşen kistler. Özellikle kadınların gençlik dönemlerinde meydana çıkma riski çok daha fazla olan polikistik over sendromu, 30 yaşın üzerindeki kadınlar için çok ciddi bir risk oluşturmuyor. Yapılan araştırmalarda da 30 yaş altında görülme ihtimalinin çok daha fazla olduğu ortaya çıkarılmış durumda. Dünya genelinde ise kadınlarda görülme oranı sadece yüzde 5. Buna karşın polikistik over sendromu kısırlık adına en büyük tehditlerden birisi. Bu rahatsızlığın farklı belirtileri olduğu gibi aşırı kıllanma ve sivilce artışı en bariz belirtiler arasında bulunuyor.

Polikistik Over Bir Kısırlık Nedeni Mi?

polikistik over sendromunün kısırlığa yol açtığı bilinse de polikistik over sendromu olan fakat hamile kalarak doğum gerçekleştirebilen anneler de mevcut. Bu bakımdan her polikistik over yaşayan kadının kısır olacağı şeklinde bir kesin tanı bulunmuyor.

novafertil

2 thoughts on “Polikistik Over Sendromu Kısırlık Sebebi midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir