Preimplantasyon Genetik Tanı Hangi Koşullarda Uygulanmaktadır?

Tüp bebek tedavisinde Preimplantasyon Genetik Tanı uygulanabilmektedir. Genetiğin yakından incelenmesi ve buna bağlı olarak tüp bebek tedavisinin planlanması adına yapılan Preimplantasyon Genetik Tanı, embriyoların rahme yerleştirilmesi aşamasında uygulanır. Bu başarı şansını arttırdığı gibi tüp bebek tedavisinin önemli bir parçasıdır. Türkiye genelinde pek çok merkez bu operasyonları desteklediği gibi sağlıklı bir doğum ve mevcut sorunların önceden engellenebilmesi adına Preimplantasyon Genetik Tanı oldukça önemlidir.

Preimplantasyon Genetik Tanı Nedir?

Preimplantasyon Genetik Tanı, embriyoların incelenmesi ve en sağlıklı olan embriyonun seçilmesidir. Sağlıklı olmayan embriyoların ayrıştırılması ve buna bağlı olarak sadece sağlıklı embriyoların rahme yerleştirilmesini hedefleyen bu yöntem, doğum sonrasında görülen pek çok rahatsızlığın önlenmesinde de etkilidir. Bu operasyonda embriyolardan hücre örneği alınır. Bu örneklerde ise bebeklerin sayısal ya da yapısal herhangi bir bozukluğa sahip olup olmadığı araştırılır. Genetik bozukluklara bağlı olarak yaşanabilen tüm rahatsızlıklara karşı önlem alınmasını sağlayan bu özel yöntem, ücret açısından pahalı olsa da tüp bebek tedavisinin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı nesillerin gelişmesi adına tercih edilen bu yöntem, bebek ölümlerini önlediği gibi daha sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağlamaktadır.

Preimplantasyon Genetik Tanı Kimlere Uygulanmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde isteğe bağlı olarak uygulanabilecek olan bu yöntem, bazı durumlarda zorunlu olabilmektedir. Özellikle Talesemi gibi ciddi rahatsızlıkları bulunan anne ve baba adayları için bu operasyonlar çok daha önemli ve gereklidir. Bu operasyonların yapılmaması halinde embriyonun ölümü, düşük ya da çok ağır sağlık sorunların sahip bebeklerin doğması görülebilir.

 

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir