Preimplantasyon Genetik taramanın tüp bebekte başarı oranı nedir?

Preimplantasyon Genetik Tarama ile gebelik başarı oranınızı artırabilirsiniz.Preimplantasyon Genetik taramanın tüp bebekte başarı oranı çiftler tarafından oldukça çok merak edilmektedir.

Preimplantasyon Genetik taramanın tüp bebekte başarı oranı nedir?

PGS yani Preimplantasyon Genetik Tarama , embriyoda herhangi bir anomalinin ya da kromozomal sorunların tespit edilebilmesi için tercih edilen başlıca yöntemlerin başında gelmektedir. Kromozomların sayısının normalinden az ya da daha çok olması durumlarında ortaya çıkan anomalilerin tespit edilmesi ve kromozomlardaki problemlerin incelenmesi açısından oldukça önemli olan bu yöntem , doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için de bir umut olabilmektedir. Daha çok yaşı ilerlemiş kadınlarda rastlanan kromozomal anomalilikler , PGS yöntemi ile embriyolar rahme transferi öncesinde kromozomların incelenmesi sonucu tespit edilir ve risk açısından araştırması yapılır. Bu noktada eğer embriyoda kromozomal bozukluk veya anomali tespit edilirse sağlıklı embriyoların kullanılması açısından oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisine yönelen çiftler bu tedaviden bir sonuç alamıyor ve tedavi ile elde edilen embriyolar anne rahmine tutunamıyor ise tüp bebek tedavisinde meydana gelen başarısızlıklar bir durumun habercisi olabildiğinden bu noktada genetik tarama oldukça önemli bir hal almaktadır. Daha çok kistik fibrozis , talesemi , döngeli yapısal translokasyon riski taşıyan çiftler için uygulanan Preimplantasyon Genetik Tarama , sorunun tespiti ve tedavinin gerçekleşmesi açısından çiftlerin çocuk hayalini gerçekleştirebilir. PGS yöntemi , embriyo oluşturulmasının ardından laboratuar ortamında 8-10 hücreye ulaşılmasının ardından takip edilerek kromozomolara gerekli analiz yapılması gerekmektedir. Söz konusu analiz özellikle , düşük ve canlı doğumlarda görülen kromozomal bozuklukların en çok görüldüğü 13, 16 , 18 , 21 , 22 , X , Y kromozomlarında uygulanmalıdır. Süreç kromozomların izlenmesi ve bozukluk olmayan embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi ile işler. Bu sayede gebelikte başarı oranı artış gösterir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir