Rahim Çizilmesi Nedir, Neden Yapılır?

Tüp bebek tedavisini isteyen kadınların daha önceleri de bu tedavide başarısız olmaları ile başarı şansını arttırmak için rahim çizilmesi yapılır.Peki rahim çizilmesi nedir ve neden yapılır?

Rahim Çizilmesi Nedir?

Rahim çizilmesi tedavi süresinin bir parçası olmaktadır. Tüp bebek tedavisi ile bebek edinmek isteyen çiftlerin tedavi sonucunda başarısız olmaları ve bu durumun 1 kaç defa tekrar etmesi ile rahmin çizilmesinin gerekliliği söylenir. Rahim çizilmesi tamamen tüp bebek tedavi sürecini başarıya ulaştırmak için yapılan bir işlem olmaktadır.

Rahim Çizilmesi Neden Yapılır?

Çiftlere uygulan bu tedavide tüp bebek tedavisinin sağlıklı yumurta ve spermlerden mümkün olan en kaliteli embriyolar elde edilmesi ile anne rahmine transfer edildiği halde tedavi başarısızlık göstermişse  rahim çizilmesi bu aşamada devreye giriyor. İşlemin amacının embriyonun rahme tutunma şansının artırılması oluyor. Bunun yanı sıra  belirtilen bazı şartlarda en dometrial biyopsi şeklinde nitelendirilen rahim çizilmesinin, endometrium diye adlandırılan rahim içi tabakasının ince bir cihaz ile rahim ağzından biyopsi alınması ile yapılıyor. Tüp bebek tedavisi sürecinde çizilen rahim ile işlemin sonucunda embriyonun tutunmasına yardımcı olacak genlerin aktif hale gelmesi ve de dolayısıyla başarılı bir şekilde gebelik de başarı oranı yakalanması hedefleniyor.

Rahim çizilmesinde cevabının merak uyandırdığı ilk soru işlemin yapılırken ağrı yapıp yapmadığı oluyor. Rahim çizilmesi işleminde herhangi bir ağrının olmadığı ağrı kesiciler verilerek rahim çizilme işleminin yapıldığı söyleniyor. Antestezi uygulanamadan gerçekleştirilen işlemin bazı kadınlarda hafif ağrı hissedildiği söyleniyor. Rahim çizilmesi embriyo transferinin 2 hafta öncesinde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra kadınların  yumurtlama döneminden sonrasında adet kanamasının da başlamasından bir kaç gün öncesi rahim çizilmesi için uygun bir zaman olduğu söyleniyor. Tabi bu zamanı anne adayı olan kişini doktoru belirleyecek.

Rahim çizilmesi işleminden sonra gebe kalma şansının arttığı görülmüştür. Bu artışın daha çok bir kaç kez tüp bebek tedavisinde başarısız olan çiftlerde artış sağladığı görülüyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir