Rahim Çizilmesi Ve Tüp Bebek Tedavisi

Normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisinde her zaman başarılı sonuçlar alınmayabiliyor. Bu nedenle bazı başarı şansını arttıracak alternatiflere başvurulmaktadır. Bunlardan biri ise rahim çizilmesi işlemidir.

Bazı farklı durumlarda endometrial biyopsi olarak da ifade edilen rahim çizdirmesi, spermin kaliteli olması halinde embriyonun rahme tutunamaması durumunda, başarıyı arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Rahim çizdirmesi, çoğunlukla kaliteli embriyo transferine rağmen olumlu sonuçlar elde edilememesi durumunda uygulanır. Endometrium olarak adlandırılan rahim çizilmesi, rahim içi tabakasının ince bir cihaz yardımı ile rahim ağzından biyopsi alınması durumudur.

Rahim Çizilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

Bebek sahibi olmak isteyenlere büyük bir umut ışığı olan rahim çizilmesi, anestezi uygulanmadan gerçekleşen bir işlemdir. 10 kadından 6’sı ağrı hissettiğini söylese de bu durum çok hafif bir ağrı şeklindedir. Bu nedenle işlem yalnızca ağrı kesiciler ile uygulanmaktadır. Bu işlem, embriyonun tutunamadığı hasarlı rahim dokusunu onarmaktır. Bu tedavi yapılan araştırma ve deneyler sonucunda da tüp bebek ile hamile kalmak isteyen çiftlere gebe kalmasında başarı şansını arttırdığını göstermektedir.

Rahim Çizilmesi Tüp Bebek Şansını Arttırmakta mıdır?

Bu işlemin hala araştırıldığı halde  henüz gebeliği arttırdığına dair kesin bir bilgiye ulaşamamıştır., Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Topluluğu (ESHRE), tarafından araştırmaların devam edildiği teknik üzerinde, normal ya da aşılama yöntemiyle gebe kalmak isteyen anne adaylarında başarı şansını arttırdığı kanıtına varılmıştır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir