Rahimde Sıvı Birikmesi

Rahimde sıvı birikmesi birçok kadın tarafından fark edilmeyen ancak gebe kalmak istediklerinde uzman doktor tarafından muayene olduklarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Rahimde Sıvı Birikmesi Nedir?

Rahimde sıvı birikmesi, yumurtalıklardaki yumurtaları rahme ulaştıran fallop tüplerindeki tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık tüplerde sıvı biri birikmesiyle oluşur. Bu nedenle oluşan tıkanıklık yumurta ve embriyo rahme ulaşamaz. Bu nedenle de gebelik gerçekleşmez. Rahimde sıvı birikmesi doğuştan gelen tüplerin yapışıklığı, enfeksiyon kapma ya da sonradan gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda ortaya çıkar. Sıvı birikmesi gebeliğe engel olduğu ya da oluşumunu oldukça zorlaştırmasının yanında bölgeyi enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Rahimde sıvı birikmesinin çoğu kadın tarafından hissedilmemektedir. Bu nedenle rahimde sıvı birikmesi sorunu yaşayan kadınlar rahatsızlığının farkına varamaz. Sıvı birikmesi gebe kalmaya engel olduğundan dolayı ancak hamile kalmak istediklerinde muayene esnasından ortaya çıkmaktadır.  Bu nedenle bizde sizler için rahimde sıvı birikmesinin belirtilerini derledik. Rahimde sıvı birikmesinin belli başlı belirtileri şunlardır:

Cinsel ilişki sırasında kasıklarda ve alt karında ağrı hissi. Fakat bu ağrı bazı kadınlarda hissedilmeyecek kadar azdır. Bazılarında ise oldukça şiddetlidir,

  • Nefes almada güçlük çekme, solunum rahatsızlığı,
  • Karında şişlik şeklinde dolgunluk hissi ve kramplar,
  • Adet döneminde ishal ve bağırsak işlevleri düzeninin bozulması,
  • Sık idrara çıkma, idrar torbasında şişlik,
  • Büyük şekilde kan pıhtılarının atılması, aşırı sancılı adet dönemi,
Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir