Şişmanlığın Doğurganlığa Olumsuz Etkileri

Şişmanlık ya da bir başka deyişle obezite, çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.Kişiye bir çok alanda sıkıntılar yaşatan şişmanlığın doğurganlığa olumsuz etkileri de mevcuttur.Sağlıksız besinler ve yaşam kalitesindeki düşüşü göz önüne alırsak, insanların düzensiz ve sportif eğilimlerden uzak kalmalarını da düşünürsek, bu sorunun doğal bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz. Bazı insanlar çok hızlı bir şekilde kilo aldıkları halde çok zor kilo verirler.

Şişmanlığın Doğurganlığa Olumsuz Etkileri Neler?

Aşırı kilo, insanın öz güvenini ve motivasyonunu yok eder. Görsel açından da pek hoş bir görüntü oluşmaz. Bu elbette işin ruhsal tarafıdır. Bir de şişmanlığın insan üzerindeki fiziki etkileri vardır. Örneğin günümüzde şişman insanların yakalandıkları bazı hastalıklar tamamen kilo odaklıdır. Bazı durumlarda da kilolu olmak hastalıkların tetiklenmesinde etkili olmuştur. Şişmanlık söz konusu tedavi süreçlerinin de yavaşlamasında başrol oynar Şişmanlığın birçok konuya olduğu gibi kısırlığa da etkisi vardır. Örneğin şişman insanlarda adet düzensizliği diğer insanlara kıyasla biraz daha fazla olur. Bu kişilerde düşük kalma olasılığı daha yüksektir.

Yüksek tansiyon da benzer bir riske sahiptir. Gebelik esnasında şeker hastalığı oluşumlarını tetikleyebilmektedir. Yine gebelik süresinde idrar yolunda enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir. Bu tip kişilerin sezaryenle doğum yapma ihtimali zayıf kişilere oranla yüksektir.    Doğum gerçekleşse bile prematüre bebek riski bulunabilir. Bu da doğal olarak bebek ölümlerinin çoğalmasına zemin hazırlar. Aynı zamanda doğacak olan bebeklerin omuriliklerinde hasar oluşabilir. Tıpkı anne gibi bebeğin de kilolu doğma riski yüksektir. Şişman kişilerde genellikle kısırlık olasılığı çok daha yüksek olur.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir