Sperm Morfolojisi Ve Önemi

Sperm Morfolojisi tüp bebek tedavisinde gebelik şansının düşük olacağının sinyallerini veren ve önem arz eden bir süreçtir.

Sperm Morfolojisi üreme organları ile ilgili olan ve çocuk sahibi olmak isteyen erkeklere uygulanan semen analizi testi olmaktadır. Bu analizde erkeğin 2-7 günlük cinsel perhiz sonrasında da elde edilmiş olan semen örneğinin içermiş olduğu hücrelerdeki sayının incelenmesini kapsamaktadır.  Spermlerde olan şekil bozuklukları ve hareketlilik detaylı şekilde incelenir. Uzman bir kliniğe başvuran erkeklerin testin sonucunda yeterli bilgiyi doktorlardan almaları, birçok sorununda yanıt bulmasına sebebiyet veriyor. Erkeklerde “çocuk sahibi olamayacak mıyım?” sorusunun ve korkusunun bazen gereksiz şekilde kişiyi strese sokmasına neden olduğu görülüyor. Bu kapsamda kişinin semen analizi ile spermlerin ne doğrultuda hareket ettiklerinin saptanmasına çözüm aranıyor. Sperm sayısı ve sperm yönlerinin hareketliliğindeki düşüşlük kişinin çocuk sahibi olma sürecinin de uzamasına neden oluyor.

Spermlerde gözlemlenen şekil bozuklukları da çocuk sahibi olma değerlerini düşürüyor. Morfoloji sonucunda ise normal formun %0 gelmesi sebebiyle ister doğal yolla olsun isterse tüp bebek ile gebe kalma ihtimalini düşüreceği söyleniyor. Son zamanlarda da tek başına normal değerlere bakılarak gebe kalma şansının olup olmadığı anlaşılıyor. ICSI yöntemi sperm seçimi işlemi uygulayan embriyologlar,  yüksek optik büyüme ile de en uygun biçimde şekil yapılarına göre seçtiklerinden morfolojik değerlendirme tedavisinde olumsuz bir etkisi olmadığı görülür. ICSI tedavisi ile spermlerde olan şekil bozuklukları en aza indirilebiliyor. Bunun yanı sıra hem küçük başlı sperm hem de büyük başlı spermlerin yoğun olarak bulunmuş olduğu vakalarda gebeliğin ilk 3 ayında normal oranların üzerinde bir düşüş riski görülüyor. Sperm şekil bozukluklarının ise ilerlemiş olmasından kaynaklı düzeltilebilmeleri pek fazla sağlanamıyor. Oluşan problemin kalıtsal olması sebebiylede iyi bir iyileşme olması söz konusu olmuyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir