Sperm Sağlığı İçin Basit Ama Önemli Yöntemler

Erkeklerin yaşam tarzı ve alışkanlıkları sperm sağlığı için çok önemlidir. Yaşanan rahatsızlıklar ya da yaşam tarzındaki kötü alışkanlıklar, sperm sağlığına doğrudan etki eder ve bu nedenle de üreme fonksiyonlarında çeşitli sorunlar yaşanabilir.  Sperm sağlığı için basit ve önemli yöntemler sayesinde, yaşam boyunca erkeklerin sağlıklı spermlere sahip olması sağlanabilir. Bu durum özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için çok daha önemli.

Sperm Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle son yıllarda cep telefonu ve tablet gibi cihazların kullanımının artması, elektromanyetik etkiyi de arttırdı. Bu etki, testislerde ısı artımına neden olduğu gibi sperm kalitesini de bozar. Bu nedenle kişilerin bu cihaz kullanımlarında dikkatli olması gerekiyor. Özellikle dizüstü bilgisayarların kucak bölgesinde tutularak kullanılması, bu konudaki riski en çok arttıran durumlar arasında yer alıyor.

Erkekler için en büyük tehlikelerden belki de ilk sırada yer alanı sigara ve alkol. Sağlıklı bir sperm için bu iki alışkanlığın bırakılması gerekiyor. Sigara ya da alkol kullanan kişilerin ileri yaşlarda doğurganlık oranı çok ciddi oranda etkilendiğinden dolayı kişilerin bu durumlara karşı dikkatli olması gerekiyor.

Sadece spermler için değil, sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken diğer bir detay yiyecekler. Böcek ilaçları ya da hormon kullanılan yiyeceklerin tüketilmesi, vücuttaki pek çok çalışma sistemine olumsuz etki yapıyor. Bu nedenle de kişilerin yiyeceklerine dikkat etmesi ve güvenli yerlerden ürünlerini temin etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sağlıklı spermler için kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar şöyle;

Çok sıkı, naylondan üretilmiş ve sıcaklığı arttıran iç çamaşırları giymemek.

Sauna gibi sıcaklığın çok fazla olduğu yerlerde bulunmamak.

Stres ve endişeden uzak bir yaşam sürmek.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir