Sperm Sayısını Arttırmak Mümkün mü?

Erkekler sperm üretmeye genç yaşlarda başlar. Bu çok uzunca bir süre azalmadan devam eder. Peki sperm sayısını arttırmak mümkün mü? Elbette sperm sayısı ve kalitesi her erkekte farklılık gösterse de genellikle sperm üretimi insan hayatının son demlerine dek süren bir olgudur. Burada bahsettiğimiz farklılıklar genetik miras kaynaklıdır. Kimilerinde ise anne karnında maruz kalınan değişimler bu durumun değişkenlik göstermesine neden olur. Tabi bir de bu biyolojik etkenlerin dışında çevresel değişkenler de söz konusudur.

Sperm Sayısını Arttırmak Mümkün mü?

Kanser ve benzeri tedaviler, kilo sorunları, obezlik, aşırı sigara ve alkol tüketimi, stres gibi nedenler bu değişkenliğe olumsuz yönde hizmet etmektedir. Yani yumurtalıklarda yüksek sperm üretimi bile olsa bu tip dış etkenler yüzünden bu sayı gittikçe düşebilmektedir. Hiç sperm üreteme durumuna azospermi denir. Oysa sağlıklı bir erkek milyonlarca sperm üretebilmektedir. Bugün antioksidan ya da takviye besinler olarak satılan, spermin sayısını ve niteliğini arttırmaya yönelik ürünler söz konusudur. Tabi bu tip ürünlerin yarar sağlaması için genetik açıdan erkeğin problemli olmaması çok önemlidir. Bir doktor gözetiminde kullanılmaması halinde bu ürünler fayda sağlamadığı gibi zarar da verebilir. Bu arada dar elbise giymenin de sperm sayısının azalmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Bilindiği üzere kadınlar doğdukları andan itibaren belli miktarda yumurtaya sahiptirler. Fakat ne var ki bu yumurta sayısı gittikçe azalmaya başlar. Bu azalmayı yaratan şey, kadınların adet dönemleridir. Her regl dönemi, yumurta sayısı azalmaya başlar ve nihayetinde tükenir. Böylece menopoz denen döneme girilir ve kadınlar adet görmediği gibi, doğurganlığını da yitirir. Oysa erkeklerde durum biraz daha farklıdır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir