Sperm Seçme Yöntemleri

Sağlıklı bir gebelik elde edilebilmesi için, sağlıklı sperm olması da şarttır. Hamilelik için gerekli sperm ve yumurtalar elde edilemediği takdirde, sperm seçme yöntemleri gebeliğin şansı için büyük önem taşımaktadır.

Sperm Seçme Yöntemleri

Sağlıklı sperm seçimi, gebeliğin önünde sorun teşkil edecek birçok nedenden dolayı başvurulan bir tüp bebek yöntemidir. Bu süreçte önemli olan, genetik özellikleri en az hasar görmüş, mümkünse hiç görmemiş spermleri seçebilmektir. Ancak bu şekilde yumurta hücresi ile birleşmeleri sağlanabilir. Bu uygulamanın üç adet yöntemi vardır. Bunlar; sperm hücresinin yüksek büyütmede seçilmesi (IMSI), bazı moleküllere baş kısmının bağlanması yoluyla seçme (PICSI) ve sperm yıkma (MACKS) yöntemleridir.

Sperm hücresinin yüksek büyütmede seçilmesi yöntemi (IMSI)

Mikroskobun yüksek ölçeklerde büyütülerek seçildiği sperm hücresine, mikroenjeksiyon yapılması yöntemidir. Seçilen sperm hücresinin morfolojik bakımdan normal olması oldukça önemlidir. Şeklinde problem olmayan spermlerin alınabilmesi için, sperm hücresi çok fazla büyütülüp mikroskopla incelenir. Genetik bilgiyi taşıyan DNA’nın hasarlı olması, anormal embriyo gelişimine yol açabilmektedir. Bu durum, spermlerin başında vakuol denilen ve normal mikroskopla görülemeyen anormallik olan spermler tercih edilirse olur. Dolayısıyla bunun gibi hasarlı spermler görüldüğünde elenerek sağlam sperm taramasına devam edilir. Bu yöntem hasarlı spermlerin yumurta içine enjekte edilme olasılığını düşürür.

PICSI yöntemi

PICSI, spermlerin yumurtaya bağlanması yöntemidir. Eğer ki sperm yumurtaya bağlanmazsa, protein miktarı düşük olduğundan dolayı DNA hasarları fazladır. DNA hasarları ise gebelik kayıplarına yol açmaktadır. Kadının yumurtasını çevreleyen tabakalardan biri olan Hyaluronan, spermin baş kısmında yer alan dedektörlerle birbirine bağlanır. Sperm sağlıklı değilse bağlanma gerçekleşmez. Bu yöntem ile sağlıklı spermler seçilerek Hyaluronan’a bağlanır. Bu uygulamalarda spermler mikroskop altındaki şekil ve hareketlerine göre seçilmektedir.

Sperm yıkama (MACKS)

MACKS yöntemi klasik sperm yıkama yönteminden farklıdır. Bu yöntemde manyetik alan içerisinden geçirilen spermlerin olgun DNA hasarı olmayanların seçilmesi sağlanmaktadır. Bu yıkama ile olgun ve normal kromozom oranına sahip spermler seçildikten sonra, tüp bebekte spermi mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtanın içerisine enjekte edilir. Bu yöntem ile daha kaliteli embriyolar elde edilerek hamilelik şansı arttırılır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir