X
    Kategoriler: BlogKısırlık - İnfertiliteTüp Bebek

Spermdeki DNA Hasarı Nasıl Tedavi Edilir?

Spermdeki DNA Hasarı Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerdeki kısırlığın nedeni de olabilecek olan spermdeki DNA hasarı sorunu, tüp bebek yapacak çiftler açısından önemli bir konudur. Tedavi öncesi, sperm DNA hasarı testinin yapılması önerilir.

Kısırlık problemi ile doktora başvuran çiftlerde yapılan testler sonucunda, kısırlığın genelde yarısının kadından kaynaklı yarısının da erkekten kaynaklı olduğu görülür. Fakat erkek kısırlığında, sperm sayısının az olması ya da canlılığı gibi etmenler, gebeliğin oluşamamasına neden olmaktadır. Erkekte kısırlığa neden olan etmenler, genetik bozukluklar, daha önceden geçirilen enfeksiyonlar, testislerde  varis oluşması vs şeklindedir. Kısırlık problemi bulunan erkeğe, klasik semen analizleri yapılır fakat bu analizlerle  DNA yapısı hakkında bilgi edinilemez. DNA’da bir bozuklu varsa, bunu ortaya çıkaracak olan DNA inceleme uygulamasıdır. Sperm DNA hasar tespiti ile bu sorunlardan hangisinden kaynaklı olarak kısırlığın olduğu anlaşılır.

Sperm DNA hasarına yol açan etmenler şöyle sıralanabilir;

Enfeksiyon

Stres

Ateş

Yüksek testiküler sıcaklık

Rekreasyonel ilaçlar kullanımı

Sigara içmek

Alkol içmek

Diyet

Çevresel ve mesleki kirleticiler

İlerlemiş yaş

Varikosel

Lökositospermi

Fazla kafein tüketimi

Kemoterapi ve radyoterapi

Sperm DNA Hasarı Nasıl Tedavi Edilir?

Sperm DNA hasarının tedavi süreci nedenine göre değişmektedir. Bazı nedenlerde, tedavi uygulanamamaktadır. Tedavi edilebilir nedenle yapılması gerekenler; uyuşturucu, sigara vb kötü alışkanlıklardan kurtulma, enfeksiyona bağlı bir sorunda ilaç kullanımı, sağlıklı beslenme ve diyet uygulama, DNA hasarının oluşumuna neden olan reaktif Oksijen Türlerin azalmasında yardımcı E vitamini içeren ilaçlar, klomifensitrat ve antioksidan tedavisi.

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm DNA Hasarı

Sperm DNA hasarı, tüp bebek tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Tüp bebek tedavisinde, tedaviye başlamadan önce sperm DNA hasarının teşhis edilmesi önem taşımaktadır. Tedaviye başlamadan önce tespit edildikten sonra, öncelikle bununla ilgili bir tedavi uygulanması gerekir. DNA’da bulunan hasarlar, gebelik görülse bile düşük yapma olasılığını doğurur. Bunun için önceden alınan önlemler ışığında, tüp bebek tedavisinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

novafertil :