Spermi olmayan erkekler de baba olabilir

Bir erkeğin menisinde hiç sperm bulunmaması durumu olan azospermi veya obstrüktif azospermi, üremeye yardımcı cerrahi tedaviler sayesinde çözülüyor yani artık spermi olmayan erkekler de baba olabilir.

Günümüzde özellikle erkekler tarafından merak edilen tıbbi yollarla bebek sahibi olma sorunları, artık belli başlı yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Tüp bebekten sonraki en etkili çözüm olarak görülen mikroenjeksiyon, bir çok erkeğe umut ışığı olmakta. Bu yöntem cerrahi yollarla tedavi olanların oldukça tercih ettikleri bi uygulama. Mikroenjeksiyon camdan elde edilmiş bir mikropipetle hücre duvarından mikroskobik boyutta madde eklemeye verilen isimdir. Diğer tekniklere göre daha zahmetli bir tekniktir. Ancak buna rağmen gen aktarımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Mikroenjeksiyon tüp bebek yöntemine göre daha avantajlı

Diğer tedavi uygulamalarına göre daha zahmetli ve zor olduğu ileri sürülen mikroenjeksiyon yönteminin, tüp bebek yöntemine göre döllenme gerçekleştirme ihtimali daha yüksektir. Bunun yanında sperm sayısı ve kalitesi çok az olan baba adaylarında, normal tüp bebek yöntemi aracılığıyla döllenme çok zordur. Bu zorluk, azoospermi gibi durumlarda daha da artar. Bunun sebebi; mikroenjeksiyon yönteminde tek bir sperm dahi döllenme için yeterli olurken, Azoospermi hastalarında menide sperm hiç olmadığı halde testisten Mikrotese gibi tekniklerle bir kaç sperm hücresi elde edilebilmektedir. Maliyet bakımından tüp bebek tedavisiyle aralarında pek bir fark yok.

Doğal yollarla da sperm sayısı arttırılabilir

Geçtiğimiz senelerde Japonya Dokkya Üniversitesi yaptığı uygulamalarda, ilk Tese ameliyatından sonuç alınamayan erkeklerden 6 aylık tedavilerinden sonra tekrarlayan Tese ameliyatlarıyla sperm elde edilebileceğini bildirdi. Ancak böyle tedaviler seçilmiş olgularda etkili oluyor. Bu nedenle, doğal yollarla yapılan tedavi yöntemlerinden yararlanılması gerektiğini belirten Üroloji Op. Dr. Ahmet ŞALVARCI, “Kök hücre konusunda henüz klinik bir uygulama söz konusu değil. Ancak yakın tarihli çalışmalar, ameliyatla testislerinde sperm çıkmayan erkeklerde, bir süre tedavi aldıktan sonra yeniden Mikrotese ameliyatı yapılırsa, sperm bulunabilir. Hatta doğal yolla bile sperm çıkarabilmeleri mümkündür.” diye konuştu.

Bir önceki Embriyonun dondurulması risk içermiyor başlıklı yazımızda dondurulmuş embriyo ve embriyonun dondurulması konularından bahsettik.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir