Spermin Ölmesine Neden Olan Maddeler

Doğumun oluşmasında sorun zaman zaman erkekten zaman zaman da kadından kaynaklı olabilmektedir. Erkek ve kadınlarda kısırlığa neden olan sorunlar birbirinden farklı olsa da bazı ortak nedenler de söz konusudur. Erkek tipi kısırlık probleminde spermin ölmesine neden olan maddeler önemli rol oynamaktadır.Genellikle sperm sayısı ve sperm niteliği önemli bir ölçü olabilmektedir. Özellikle erkekte yer alan spermlerin kalite düzeyi oldukça önemlidir. Bu kalitenin her erkekte birbirinden farklı olmasında hem genetik hem dış sebepler vardır.

Kaliteli Spermler İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Erkeklerde spermin ölmesine neden olan maddeleri sıralarsak ilk sıraya Ph seviyesi düşük sıvıları koyabiliriz. Bu tip sıvılar sperm açısından toksik bir niteliğe sahiptir. Limon suyu en tipik sperm öldürücüdür. Örneğin limon suyu ile vajinanın temizlenme işlemi gebe ihtimalini oldukça düşürmektedir. Sperm öldürücü bir başka etken de ilaçlardır. Özellikle kanser tedavisi süresince kullanılan ilaçlar spermlerin yok olmasına neden olur. Kemoterapik ilaçların ne yazık ki bu tip bir etkisi bulunabilmektedir. Bu bazen geçici bir etkidir, zaman zaman da spermleri kalıcı olarak yok edebilmektedir. Öte yandan yoğun alkol ve sigara tüketiminin de üreme noktasında çok ciddi zararları vardır.

Sigaranın sayısız zararları arasında sperm üzerindeki olumsuz etkilerini de gösterebiliriz. Kokain tipi maddelerin etkisi bu anlamda daha da ciddidir. Bütün bunların yanı sıra sağlıksız beslenme anlayışı, kalitesiz ve istikrarsız bir yaşam biçimi, kötü uyku düzeni, dar kıyafetler, vücut geliştirme sporcularının aldığı takviyeler, radyasyon, böcek ilaçları vs spermin kalitesine doğrudan etki edebilmektedir.

novafertil

1 thought on “Spermin Ölmesine Neden Olan Maddeler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir