İNFERTİLİTE TEDAVİSİNDE PSİKOLOJİK DESTEK

Üreme bir insanın yaşamındaki en önemli ve en temel ihtiyaçlardan birisidir. İnfertilite (kısırlık), ülkemizde olduğu gibi aile bağları güçlü olan toplumlarda yalnızca çifti değil onlarla beraber pek çok kişiyi etkileyen bir krizdir.
İnfertil tanısı almak çiftlerde öncelikle şok, inkar, kontrol kaybı, suçluluk, depresyon, izolasyon veya içe çekilme, hayatın anlamının yitirilmesi gibi bireysel psikolojik sorunlara; uzun vadede de cinsellik ve evlilikle ilgili sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle infertilite sadece jinekolojik bir sorun değil; psiko-sosyal bir sorun olarak görülmedir.
Karşılaşılan sorunlarla başa çıkma yolları ve verilen tepkiler kişiliğe bağlı olarak farklılık gösterir. Fakat hemen hemen herkes bir şekilde, ya infertilite tedavisinden önce ya tedavi süresince ya da tedaviden sonra duygusal problemler yaşar. Önemli olan, psikolojik yardım alarak, bu zor sürece hazırlanmaktır. Tedavi boyunca devam eden psikolojik yardım her zaman için bu sürecin duygusal yönden çok daha kolay atlatılmasını sağlar.
İnfertilite ve psikolojik faktörler arasında iki yönlü bir ilişki vardır. Buna göre; ya psikolojik faktörler kendi başına infertiliteye sebep olabilir ya da infertilite ve uzun süreli tedavi bazı psikolojik problemleri ortaya çıkarabilir.

Stres ve Etkisi 
Yapılan araştırmalara göre özellikle tedavinin birden çok tekrarlandığı çiftlerde stres seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Stres hormonal dengeyi bozarak erkeklerde sperm sayısında ve hareketlerinde azalmaya neden olabilir. Stresin erkeklerde semen kalitesini düşürerek üreme işlevlerini olumsuz etkilediğine dair araştırmalar vardır; kadınlarda ise ovulasyonu (yumurtlamayı) etkileyebilir ve progesteron eksikliğine neden olarak gebeliğin devam etmesini engelleyebilir.

NOVAFERTİL PSİKOLOJİK DESTEK BİRİMİ 
Kişinin psikolojik durumu tedavi başarısı için önemli bir etkendir. Tedavi sürecindeki çiftlerin psikolojik destek alma konusunda bilinçli olması ve gereğinde uzmanlarla iletişimde bulunmaları gerekmektedir.
Eurofertil Psikolojik Destek Birimi, tedavi süresince sağlıklı kararlar almanız ve karşılaştığınız problemleri çok daha kolay aşmanız için ücretsiz olarak gereken tüm desteği vermektedir.
Bu doğrultuda yürütülen psikolojik tedavi, stresle mücadele, depresyonu kontrol etme, tıbbi tedavi sürecinde yaşanan hayal kırıklıkları, suçluluk, değersizlik ve başarısızlık duyguları ile bu süreçte çiftler arasında yaşanan iletişim problemlerinin ele alınmasını içermektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Destek Almak Ne İşe Yarar?
– İnfertil çiftlerin durumu algılamasına,
– Tedavide fiziksel ve duygusal değişimlerle başa çıkmayı öğrenebilmesine,
– Çiftlerin tedaviye uyum sağlamasına,
– Yaşam kalitelerinin artmasına,
– Eşler arası iletişimin güçlenmesine veya var olan sorunların çözülmesine katkı sağlar.

Aşağıdakilerden biri ya da birkaçı yaşanıyorsa mutlaka psikolojik destek alınmalıdır
• Sosyal aktivitelerden uzaklaşma,
• Enerji ve motivasyon eksikliği,
• Yaşama karşı ilgisizlik, keyif alamama ve umutsuzluk,
• Konsantre olmakta güçlük, dikkatin dağılması,
• Kendini, olayları ve ilişkileri negatif değerlendirme,
• Öfke ve kızgınlık duyguları,
• Suçluluk ve değersizlik duyguları,
• İştahın artması veya azalması, aşırı kilo alma veya verme,
• Uyku düzeninin değişmesi, uykuya dalmakta güçlük, normale göre çok uyuma
• Yorgun, huzursuz ve aşırı kaygılı olma,
• Alkol veya ilaç kullanmaya başlama veya bu maddelerin tüketimini arttırma,
• Tedavinin başarısı konusuna aşırı yoğunlaşma ve bu konularda aşırı endişeli olma.
• Ölüm ve intihar düşünceleri.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir