TESE Kaç Kere Yapılır?

Tüp bebek tedavilerinde, kadınlarda yumurtalıklar alındığı gibi erkeklerden de spermler alınarak laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Oluşturulan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi ile birlikte ise kadınlarda hamilelik başlangıcı hedeflenir. Fakat spermi bulunmayan erkekler için farklı teknikler uygulanabilir. Spermi olmayan erkekler için uygulanan ilk yöntem testislerden doku örneği alınmasıdır. Eğer bu örnekte sperm varsa bu sperm ile tüp bebek tedavisi sürdürülür. Bu tedavi yöntemine ve operasyona ise TESE denilir.  Pek çok erkek için büyük bir umuttur ve çoğu spermi olmayan erkek de bu işlem sayesinde çocuk sahibi olmayı başarmıştır.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde, erkeklerdeki sperm yetersizliği sorunu tespit edilirse bu yöntemler uygulanabilir. Yöntemin başarı ile sonuçlanması halinde ise hamilelik önündeki engel kaldırılmış olur ve gebelik başlatılabilir.

TESE Kaç Defa Denenebilir?

TESE için en sık görülen genel hata, operasyonun bir defa yapılmasıdır. TESE için herhangi bir limit yoktur. Tıbbi açıdan şartların sağlanması halinde TESE operasyonu tekrarlanabilir. Üstelik TESE için ilk başarısız operasyon, sürekli başarısızlık yaratacağı gibi bir durum da bulunmaz. Bir defa işlem yapılan ve sperm elde edilmeyen erkek için tekrarlanarak operasyonlar başarılı sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle bir kez başarısız girişim, operasyonların sonlanması için yeterli değildir. Bu tür durumlarda tekrarlanacak TESE operasyonlarının tümünde spermin bulunmaması gerekir. Uzmanlar tarafından bu konudaki son karar verilecektir.

 

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir