TESE'de Bir Kez Sperm Çıkmazsa Bir Daha Çıkma Olasılığı Nedir?

Erkeklerde kısırlık sorununda kullanılan TESE yöntemi sperm olmayan ya da çok az spermi olan bireylerde uygulanmaktadır.

TESE’de Bir Kez Sperm Çıkmazsa Bir Daha Çıkma Olasılığı Nedir?

Tese yöntemi erkeklerde kısırlık sorunuyla karşılaşan bireylere uygulanmakta olup yaygın bir yöntemdir. Spermin az olması veya hiç bulunmaması durumunda kadının gebe kalması mümkün olmaz denecek olasılıktadır. Erkeklerde bulunan bu rahatsızlık azoospermi olarak adlandırılır yani sperm depolama alanlarında sperm bulunmaması demektir.

Tese yönteminde erkek bireyin testisinden örnek alınır ve bu örnek dört farklı bölümden alınmaktadır. Cerrahi işlem ile alınan bu doku örneklerinde sperm bulunursa mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme işlemi gerçekleştirilir. Erkeklerde meydana gelen azoospermi sorunlarında oldukça başarı sağlayan TESE yöntemi, inmemiş testis, küçük testis gibi rahatsızlarda daha düşük başarı sağlamaktadır. Bu nedenle TESE operasyonu öncesinde azoospermin neden kaynaklandığını bulmak ve kaynağına göre tedavi yöntemi uygulamak gerekir.

TESE’de Başarısızlık

TESE işleminin başarı şansı yaklaşık %50’nin üzerindedir. Fakat bazı hastalarda bu başarı az olabilir ya da hiç olmayabilir. İkinci bir TESE denemesinde ise daha fazla başarı şansı olabilir. Çünkü ilerleyen teknoloji ile birlikte kısırlık sorunu tedavisi de gelişmektedir ve daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Ülkemizde spermlerin dondurulması yasaktır. Fakat evli çiftler sperm dondurma işlemini gerçekleştirebilir ve sonrasında tüp bebek tedavisi için kullanabilirler. İlk deneme başarısız olsa dahi diğer tüp bebek denemelerinde dondurulmuş spermler kullanılır ve şanslarını tekrar deneyebilirler.

TESE’de başarı şansını arttırmak için önerilen yöntemler şunlardır;

Testosteron yükseltilmesi ve HCG tedavisi,

FSH yükseltilmesi,

Testosteron-Östrojen oranının ayarlanması,

FSH düşürülmesi.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir