tiroid hormonu

Kadınların gebe olamamasında pek çok farklı etken söz konusu olurken, özellikle tiroid hormonu en büyük problemlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Öyle ki tiroid hormonu vücuttaki tüm hormonlar ile etkileşim içerisindedir ve bu nedenle de kadınların gebe kalma oranını düşürmektedir. Doğurganlık üzerine yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle çiftlerin çocuk sahibi olmasındaki en büyük engellerden birisi olarak görülen tiroid hormonunun tedavi edilerek uygun bir hale getirilmesi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için en büyük umutlardan bir tanesidir.

 

Tiroid Hormonu Ve Gebelik

Tiroid hormonunun normalden daha az çalışması ya da daha fazla çalışması gebeliğin oluşumunu etkiler ve özellikle gebe kalan kadınların farklı ve zorlu bir hamilelik geçirmesine neden olur. Öyle ki çocuğu da etkileyebilecek olan tiroid hormonları, çocuğun gelişim bozukluklarına ve zeka geriliğine sahip olmasına neden olabilir. Bunlar, doğum için bire risk olarak değerlendirilir ve hamilelik öncesinde tiroid sorunu yaşayan kadınların mutlaka kontrol edilmesi ve uygun bir tedavi ile hamilelik için hazır hale getirilmesi gerekir.

Türkiye’de hizmet veren tüp bebek merkezlerinin bu aşamada uygun seviyede olması ve özellikle deneyimli olması, mevcut sorunların çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlar. Merkezimizde her tedavi öncesi tiroid kontrolü yapılmaktadır.Yine de  tiroid hormonu konusunda sorun yaşayan kadınların mutlaka tüp bebek tedavisi öncesinde bu durumunu açıklaması ve böylece daha uygun bir tedavi yönteminin hazırlanmasına imkan sağlanması gerekir. Özellikle gebe kalamayan kadınların tiroid hormonu noktasında kontrollerini aksatmaması, zamanında yaptırması mevcut gebelik sorununun ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.

 

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir