Tiroid Otoimmünitesinin Tüp Bebek Ve ICSI Sonucuna Etkisi

Üreme dönemindeki kadınların tiroid disfonksiyonun birincil sebebi olan tiroid otoimmünitesi, gebeliğin ilk üç aylarında yaşanan olumsuz etkilerinde başında gelen sebeplerden biridir.

Tiroid Otoimmünitesinin Tüp Bebek Ve ICSI Sonucuna Etkisi

Tiroid otoimmünitesi (TAI), otoimmün kondüsyonlardan en yaygın olanıdır. Üreme dönemlerinde tiroid rahatsızlığının ve gebeliğin ilk aylarındaki olumsuz etkilerin başında gelen önemli nedenlerden biridir. Kısırlık sorunu nedeniyle kısırlık kliniğine giden kadınlarda da büyük oranda artış görülen TAI oldukça yayılmıştır. Bunun yanında normal şartlarla hamile kalmak isteyen ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalmak isteyen çiftlerde başarı şansını düşürdüğüne dair kuşkular bulunmaktadır. Fakat bunlara rağmen bu kuşku ve sonuçlar kesin olarak saptanmamıştır. Bu sebeple TAI’nin tüp bebek tedavisi (IVF) ve mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemleri üzerindeki çalışmaları devam etmektedir.

Araştırma metotları

Araştırma yöntemlerinde sistematik bir literatür seçilen TAI’nin üzerinde bunun yanında meta analizi de yapılmıştır. Çalışma TAI rahatsızlığı söz konusu olan ve olmayan kadınlar üzerinde yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda iki sonuca ulaşılmıştır. İlk sonuç, canlı doğum oranları, ikinci sonuç ise toplanan yumurta adetleri olmuştur. Bunların yanı sıra birkaç konu üzerinde de çalışmalar yapılmıştır. Bunlar şu şekildedir; transfer oranı, doğurganlık oranı,    düşük oranları ve klinik hamile oranları.

Daha geniş etkileri ve sonuç

Klinik yardımıyla gebe kalma şansının araştırıldığı çalışma da TAI’nin tüp bebek tedavisi ve mikroenjeksiyon yöntemi sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Fakat tiroid antikorları hamileliğin devam eden sürecinde canlı doğum oranlarını düşürmekte ve düşük riskini arttırmaktadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir