Tüp Bebek Anne Adayının Sağlığını Tehdit Eder Mi?

Tüp bebek tedavisini düşünen çiftler için en büyük soru işaretlerinden bir tanesi, tedavinin anne adayı için herhangi bir risk içerip içermediğidir. Zira risklerin büyük olması kişilerin bu tip tedavileri tercih etmemesinde en önemli kriterlerden birisi olabilmektedir. “Tüp Bebek Anne Adayının Sağlığını Tehdit Eder Mi?” Tüp bebek tedavinin sağlık konusundaki dezavantajları ve yaşanabilecek olumsuz olaylar şöyle sıralanabilir;

Başarısız Operasyonlar

Tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Hiçbir tedavi için yüzde 100 başarı garantisi verilemez. Çalışmaların başarılı bir şekilde sonuçlanmasında pek çok farklı etkenden söz edilebilir. Şu anda tüm tedavilerin yaklaşık  % 35’i canlı bir doğum ile sonuçlanmaktadır. Bu, kadından kadına doğal olarak değişir. Aynı zamanda tedaviyi uygulayacak uzmanın yetenekleri ve mesleki yeterliliklerine göre de başarı oranında daha da yükselebilir. Başarısız bir operasyon sonrasında özellikle anne adayında psikolojik yıkımlar görülebilir. Bu nedenle tedavinin vücut sağlığı için yapacağı etkinlerin yanı sıra psikolojik etkilerinin de göz önünde bulundurulması gerekir.

Tedavide Yan Etkiler

Tedavide yan etkiler görülebilir. Tıbbi bir tedavi olarak yapılan tüp bebekte yan etkilerin görülme oranı farklı tedavilere göre çok düşüktür. Yan etkiler doğrultusunda en sık görülen sorun yumurtalıkların aşırı uyarılmasıdır. Tıp alanında ovaryan hiperstimülasyon sendromu olarak adlandırılan bu durumun şiddetli bir şekilde görülme oranı yüzde 5’tir. Bu hastalıklarda yumurtalıkların çok hassas olması, sık sık yumurta kanamaları görülebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kadınların çok küçük bir bölümü için tıbbi müdahale gerekebilir.

Ovaryan hiperstimülasyon sendromunun yanı sıra tedavi sırasında çok farklı ilaçların kullanımı gerekebilir. Her bir ilaç için de farklı yan etkilerden söz edilebilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlara bağlı olarak anne sağlığını olumsuz yönde etkileyecek pek çok farklı komplikasyon gerçekleşebilir. Fakat bu noktada basit bir baş ağrısı hapında dahi farklı yan etkilerin görülebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle ilaçlara bağlı yaşanacak yan etkilerde tüp bebek yönteminden ziyade kullanılan ilaç nedeniyle bir etki yaşandığı unutulmamalıdır.

Çoğul Hamilelik

Tüp bebek tedavisinde, rahim içine birden fazla embriyo konabilir ve bu durum da çoğul gebelik olasılığını artırır. Tüp bebek gebeliklerinin yaklaşık % 20-30’u çoğul gebeliklerdir. Çoğul gebelikler ise anne ve bebek için çeşitli riskler taşımaktadır. Bu riskler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Erken doğum yapma,
  • Düşük yapma,
  • Sezaryene ile doğum zorunluluğu
  • Ölü doğum
  • Sağlık sorunları ile doğacak bebekler

Anne Sağlığı İçin Risk Yüzde Kaçtır?

Tüp bebek tedavisi sırasında yan etkiler ya da beklenmedik gelişmelerin görülme olasılığı yaklaşık yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda görüldüğü gibi anne adayı için hayati tehlike yaratabilecek riskli bir durum da görülmez.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir