Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Fazla?

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin akıllarında her zaman için olumsuz durumlara karşı soru işaretleri vardır. Bunlar arasında en çok uzmanlara yöneltilen soru ise “Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Fazla?” olmaktadır. Bu sorunun oluşmasındaki en önemli sebep ise tüp bebek tedavilerinde düşüğün görülebilmesidir. Fakat normal yollar ile gebe kalamayan kadınların, çeşitli sorunlara bağlı olarak bu problemi yaşadığı ve tüp bebek tedavisinin de bu sorunun çözümüne yönelik olduğu unutulmamalıdır. Öyle ki mevcut sorun çözülmüş olsa dahi buna bağlı olarak farklı gelişmeler yaşanabileceğinden dolayı tüp bebek tedavisi sırasında düşük riski oluşabilir. Düşük riski, çiftleri son derece rahatsız etse de bu konuda gerekli bilgiyi almak adına uzmana danışılması ve buna göre bir tedavi süreci izlenmelidir.

Düşük Nedir?

Gebeliğin 20. Haftasından önce bebeğin kaybedilmesi, düşük gebelik olarak kabul edilir. Bu durumun çok farklı sebepleri olabileceği gibi hem anneden hem de bebeğin doğal şartlara göre gelişiminden düşük yaşanabilmektedir. Genelde 3 ay içerisinde gerçekleşen düşüklerde, en tehlikeli dönem ilk 8 haftadır. Bu nedenle çiftlerin özellikle ilk 2 ay içerisinde bu konuda daha fazla dikkat etmesi ve daha hassas olması gerekir.

Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Fazla?

Tüp bebek tedavisinde düşük riski, normal yollarla gebe kalan bir kadına göre fazla değildir. Bugüne kadar yapılan hiçbir araştırma bu konuda destek sağlamazken, normal yollarla hamile kalan bir kadına göre tüp bebek tedavisi alan kadın daha fazla uzman kontrolü yaptırır. Bu nedenle mevcut düşük risklerinin fark edilmesi ve önlenebilmesi de daha uygun olmaktadır.

Categories:

novafertil

3 thoughts on “Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha mı Fazla?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir