Tüp Bebek İçin En İyi Embriyo Seçiminde Genetik Parmak İzi

Embriyo seçiminde genetik parmak izi oldukça önemlidir.Tüp bebek tedavisin de transfer eğiliminin olduğu ve doktorların seçmiş olduğu embriyonun diğerlerinden başarılı olmasını sağlayacak bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak bu durum yeni tedavi süreçleri ile değişebilir.

Tüp Bebek İçin En İyi Embriyo Seçiminde Genetik Parmak İzi

Doktorların tüp bebek tedavi sürecinde başarılı embriyoyu bulmak için yeni yöntemleri uygulamaya başladıklarının belirttiler. Tüp bebek tedavi süresinde doktorunuz embriyoların birkaç hücresini asla embriyolara zarar vermeden “biyopsi” yapma imkanını sahip olabiliyorlar. Bu demek oluyor ki  embriyo seçiminde genetik parmak izine yönelmeleri kolaylaşıyor. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman Avustralya Monash Üniversitesi’ndeki araştırmacıların bazı tespitleri ile tedavi süresine bazı yeniliklerin gelmesi insanları umutlandırıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde DNA parmak izlerinde seçilmiş olan embriyonun gebeliğe dönme şansıyla ilgili önemli bilgiler ortaya çıkarıyor. Konu ile ilgili bir çok doktor araştırmada bulunuyor.

DNA parmak izlerine seçilen embriyonun gebeliğe dönme şansını arttıracağı vaat ediliyor. Ancak bahsedilne tekniğin en ince şekilde ayarlamak için daha büyük çalışmalar yapılması gerekliliği vurgulanıyor. Çalışmalarda ilk etapta başarılı embriyoların genlerini başarısız embriyoların genleriyle karşılaştırılması gerekecek. Yapılan bu çalışmalar doktorlara, başarıya dönük embriyoların genetik-parmak izi profili oluşturacaktır. Sonraları alınan embriyonun rahime tutulması için tedavi süreci istikrarlı şeklide devam eder. Genetik parmak izi yöntemi, kişilere transfer yapılmadan öncesinde oluşabilecek herhangi bir gen kusuruna maruz kalıp kalmadığını kontrol edebileceği için aralarından en iyisinin seçilme şansıda yüksek olabilir.

Bu yöntemin genetiğe bağlı kusurlarında engellenmesine yardımcı olacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra tüp bebek tedavisinde çok embriyo transferi ile çoğul gebelikler yaşanıyor. Bunun önlenmesi için de genetik parmak izi prosedürü ile embriyonun rahime tutulma olasılığının öğrenilmesi ile fazla transfer yapmaya gerek kalmıyor. Bu şekilde birçok faydası olan parmak izi yöntemi tüp bebek tedavi sürecine oldukça fayda sağlayan bir yöntem oluyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir