Tüp Bebek İçin Etkili Sperm Seçme Yolları

Doğal yollarla bebek sahip olamayan aileler için tüp bebek tedavisi umut ışığı olmuştur. Kadında veya Erkekte ya da her iki bireyde de önemli sorunların önüne geçilerek sağlıklı bir gebelik elde edilmesi tüp bebek yöntemi ile mümkün olabilir.

Günümüz teknolojisinde özellikle de tıp teknolojisinde kısırlık tedavileri sorunsuz bir şekilde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ve bu yöntemin genel ismi tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisin’de kadın bireyin yumurtalarının kalitesi ve sayısı ön plandadır. Aynı şekilde de Erkek bireyinden alınan spermlerin kalitesi ve canlılığı çok önem taşır. Burada söz konusu kaliteli sperm ve yumurtaların bir araya getirilip döllenme faktörünün gerçekleştiğinde gebeliğin başarılı olma ihtimali yüksektir. Bu nedenden dolayı yumurta toplama işlemi yapılarak elde edilmiş yumurtaların kaliteli ve gebeliğe uygun olması gereklidir. Aynı şekilde de spermler için de ekstra bir çok işlem uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisinde İdeal Sperm Seçimi Hangi Bireyler İçin Daha Önem Taşır?

  • Önceden tüp bebek tedavilerinde düşük döllenme yaşamış çiftler
  • Önceki tüp bebek tedavilerinde düşük embriyo kalitesi olan çiftler
  • Sperm hareketlenmesinin düşük olduğu bireyler
  • Sperm morfolojisinin kötü olan bireyler de
  • Spermlerin düşük kalitede dondurulmuş olduğu durumlarda
  • Üst üste yaşanmış gebelik kayıplarında sağlıklı sperm seçimi daha önem taşır.

Tüp Bebek Tedavisinde Sağlıklı Sperm Seçimi Neden Daha Fazladır?

Tüp bebek tedavisinde özel bir mikroskop ile mikroenjeksiyon yöntemiyle spermler seçilir daha sonrasında yumurtanın içine enjekte olarak aktarılır. Seçilmiş olan spermler kalitesi yüksek olan embriyoları elde etmek için spermin şeklinin düzgün olmasına dikkat edilir.

Elde edilmiş sperm sayısı yeterli değil ise, var olan spermler ile bir gebelik meydana getirip ve bu gebelikte canlı doğum gerçekleştirebilmek oldukça zor olabilir. Erkek bireyinden elde edilmiş olan spermlerin şekillerinin bozuk olması da maalesef ki yumurtanın döllenmesini olumsuz derecede etki eder. Bazı durumlarda şekil bozukluklarından dolayı döllenme gerçekleştirilmemektedir.

Bu sebepten dolayı sağlıklı ve olumlu bir gebelik meydana getirebilmek için spermin hem yapısal hem de işlevsel olarak kaliteli olması gerekir. Uzun yıllardan beri uygulanmış olan mikroenjeksiyon işleminde kullanılmış olacak mikroskoplar, spermi yaklaşık 400 kat büyütmeye ve sağlıklı sperm olmasına yardımcı olabilir. Fakat bu teknolojinin daha da gelişmiş hali bulunan IMSI, sağlıklı sperm seçimini oldukça olumlu hale getiriyor.

IMSI Nedir, Nasıl Yapılır?

IMSI, tam açılımı olarak intra ctoplasmic magnified sperm injection ismi verilen bu yöntem ile sperm özel mercek yardımı ile gözlenebiliyor. Bu mercek sayesin de spermi 6600 kata kadar büyütebiliyor, ve bu sayede spermin morfololjisi daha da iyi bir şekilde değerleniyor.

IMSI yönteminde mikroskobun teknik özelliği ile alınan sonuçların güvenirliği de çok önemlidir. Fakat aynı zaman da uygulama yapacak olan embriyologun bu konudaki eğitim ve deneyim düzeyinin de oldukça önemlidir. Bu sırada uzmanların uygulayacağı IMSI yöntemi ile daha önceden yapılmış tüp bebek uygulamalarında döllenme sorunu yaşamış olan birey ve çiftlerin ya da sperm kalitesi sorunu olan olaylarda güvenle ve sağlıkla uygulanabilir. IMSI, sağlıklı spermi tespit etme de yardımcı olan gelişmiş bir teknolojik aletdir.

Chip ve Mikro Chip Yöntemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavilerinde önemli olan en kaliteli, en hareketli, en canlı ve şekil olarak en düzgün olacak spermleri seçip döllenmeyi gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda da kullanılacak olan spermler de yumurtayı en iyi şekilde dölleyebilecek spermler olması gerekir. Spermlerin bu gücünü ölçebilmek ve bu sayede en güçlü spermi bulabilmek için chip, mikro chip yöntemiyle spermler elenir.

Yapılmış olan bu yöntemlerle erkek bireyinden elde edilen tüm spermler bir ortama alınır ve çok daha dar bir aralıktan geçmeye zorlanırlar. Bu aralıktan geçebilen spermlerin yumurtayı döllemek amaçlı en ideal spermler oldukları düşünülür.  Henüz daha gözlemleme ve deneyimlenme aşamasında olsa da bu bağlamdaki ön çalışmalar chip yöntemi ile oldukça başarılı sonuçlar verdiğini göstermektedir.

Picsi ve Sperm Slow

Kadının yumurtasının çevresinde bulunmuş olan hyalorunan isimli madde sadece olgun olan spermler tarafından tanımlanabiliyor ve tutunması sağlanıyor. PICSI yöntemindeki sağlıklı ve olgun spermlerin hyalorunan isimli maddeye bağlanması doğal yoldan değil, uzmanlar yardımıyla sağlanıyor. Yıllardır yapılmakta olan geleneksel ICSI (mikroenjeksiyon) işleminde spermler mikroskop altındaki şekil ve hareketlerine göre seçme imkanı sağlanabiliyor.

Aynı bağlamda PICSI yöntemi de olgun olan spermlerin hyaluonan isimli maddeye bağlanma özelliği sayesinde sperm seçimini kolaylaştırabilen bir seçenek olarak da bilinmektedir.

Macs (Magnetic Activated Cell Sorting)

Tüp bebek tedavisiyle birlikte,bu konuda bilgisi olan insanlar, kaliteli spermlerin seçilmesi için “sperm yıkama” işlemini uygulandığını biliyordur. Sperm yıkama yöntemi ile sağlıklı ve olgun spermler seçilmekte ve döllenmeye uygun olmayan spermler ise elenmektedir. Bu sperm yıkama yöntemin de bir ve birkaç tık daha gelişmiş olanına MACS yani (Magnetic Activated Cell Sorting) isimlendirilir.

Tüp bebek tedavisinde sperm seçimi yapılırken spermlerin mikroskop ile incelenip daha sonrasında en uygun spermlerin bulunması üzerinde çalışma yapılması çok bilindik bir yöntemdir. Fakat bu döllenmeye en uygun spermlerin bulunması konusunda yalnızca mikroskop kullanmak yeterince güvenilir sonuçlar vermeyebilir. Nedeni ise spermler mikroskop ile incelendiğinde şeklinin güzel olması ve onun genetik yapıdaki normal ve kaliteli olduğunun veya olgunluğunu kanıtı olarak kabul edilemez. Tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm, yumurtanın içine enjekte edilmektedir. Bu enjeksiyon öncesinde ise erkek bireyinden alınan spermler yıkanıyor. En olgun ve döllenmeye en uygun olan, normal kromozom oranına sahip spermler seçiliyor. Yapılmış olan bu işlem sayesinde gebeliğe en uygun spermlerle birlikte döllenme gerçekleştirilir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir