Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar mı

Tüp bebek tedavisine başlayacak anne adayları için merak edilen en büyük soru işaretlerinden birisi kullanılacak ilaçların kilo üzerinde bir etki yapıp yapmayacağıdır. Özelikle doğum boyunca kilo alan kadınlar için doğum öncesindeki tedavi sürecinde de kilo alımı istenmediği gibi bu konuda ciddi tedirginlikler yaşanabilmektedir.  Peki Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar mı?

Tüp bebek tedavisinde ilaçların kilo yapıp yapmayacağı noktasında kesin bir yanıt vermek zor olduğu gibi bu sorunun doğru olarak yanıtlanabilmesi adına tedavide kullanılacak ilaçların neler olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm tüp bebek tedavisinde aynı ilaçlar kullanılmaz ve özel durumlara göre farklı ilaçlardan da destek alınabilir. Ovülasyonu teşvik eden farklı etken maddeler içeren pek çok popüler ilaç vardır. Fakat ilaçların her vücutta farklı yan etki yapacağı da unutulmamalıdır.  Bu açıdan şişkinlik ve kilo alma gibi yan etkileri bulunan ilaçların kullanan herkeste bu etkileri yapması söz konusu değildir. Üstelik tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kiloya etkisi noktasında tıp alanında hala tartışmalar devam etmektedir.

Şişkinlik Yaşanabilir!

Tüp bebek tedavisi sırasında nadiren de olsa OHSS ( aşırı uyarılma sendromu) yaşanabilir. Kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilen bu sıvı fazlalığı  bir miktar şişkinliğe  ve rahatsızlığa sebep olabilir. Genellikle 15 gün içersinde düzelen bu tip durumlar artık çok nadir görülmektedir. Son yıllarda sıklıkla uygulanan tüm embriyoların dondurulması ve hasta normale döndükten sonra OHSS ye sebep olan ilaçlar kullanmaksızın dondurulmuş embriyo tedavisi yapılması gibi tedavi yöntemleri de  olduğundan dolayı kilo aldırma olarak kabul edilmemeli ve doktora hemen danışılmalıdır.

Tüm bu detayların dışında, ilaçların ya da mevcut beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kilo alımı görülebilir. Bu tür durumlarda doktor kontrolünde özel diyetler uygulanabilir. Fakat bebek için çok önemli olan bu süreç içerisinde kilo alımından ziyade gebeliğin oluşması ve bebeğin sağlıklı gelişimi dikkate alınmalıdır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir