Mikroenjeksiyon

Tüp Bebek İle Mikroenjeksiyon Yöntemi Arasındaki Farklar Nelerdir? Tüp bebek uygulaması, diğer ismiyle In Vitro Fertilizyon-IVF yönteminde; laboratuar ortamında, baba adayından alınan çok sayıda sperm hücresinin anneden alınan yumurta hücresinin yakınına bırakılarak döllendirilmesi esasına dayanır. Yumurtaya bırakılan sperm hücrelerinden yalnızca bir tanesi dölleme işlemini başarıyla gerçekleştirmektedir. Bu dölleme işlemi, doğal yollarla sağlanan döllenme ile aynı benzerlikte olup sadece anne adayının genital organında değil laboratuar koşullarında oluşturulmasıdır. Başarıyla döllenen yumurtanın, embriyo gelişimi sağlandıktan sonra bu embriyo, anne rahmine yerleştirilerek gebelik süreci başlamış olur.

Mikroenjeksiyon tekniği (ICSI)  ise baba adayından alınan sperm hücrelerinden en kaliteli olan bir tane sperm hücresi, anneden alınan yumurta hücresinin içerisine mikroskop altında ince bir iğne ile direkt olarak enjekte edilerek döllenme yapılması şeklindedir.

Mikroenjeksiyon tekniğini; tüp bebek tedavisinden ayıran tek fark, dölleme işleminin dış etkenle (iğne aracılığıyla) yumurta hücresine bırakılmasıdır. Yumurta hücresinin döllenmesi ve sonrasındaki süreç tüp bebek tedavisi ile aynı uygulanmaktadır.

Mikroenjeksiyon Yöntemi mi? Tüp Bebek Tedavisi mi? Avantajlı

Sperm sayısı ve hareketliliği yetersiz olan baba adaylarından, klasik tüp bebek tedavisi yöntemiyle embriyo elde edilmesi zor ve uzun bir zamanda olacağından Mikroenjeksiyon yöntemi ile tedavi daha çok tercih edilmektedir. Çünkü Mikroenjeksiyon yöntemi, tek bir kaliteli sperm ile çocuk sahibi olabilme imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle yumurtayı dölleyebilecek kabiliyete sahip olmayan spermlerden yapısal olarak en iyisi ve en hareketlisinin seçilmesi sağlıklı bir döllenme işlemi gerçekleştirdiği için, günümüzde en sık tercih edilen yöntemdir.

Azospermi (hiç sperm bulunamama) durumu olan erkeklerin, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaları imkansızken; Mikroenjeksiyon yöntemiyle bu mümkündür. Bu tür hastaların testislerinden; Mikro TESE olarak adlandırılan yöntemle alınan dokudan, sperm hücresi üretilmesini ve üretilen spermle de Mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurta hücresini dölleyebilmesi mümkünleşmiştir.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilen gebelik oranları, klasik tüp bebek tedavisine oranla daha yüksektir. Yöntemin uygulandığı annenin, yumurta kalitesinin ve rezervinin iyi olması %50-80 arasında döllenme başarısı sağlamaktadır. Fakat anneye bağlı rahimsel bozukluklar veya başka sorunlar varsa elde edilen embriyoların hepsi gebelikle sonuçlanmayabilir.

Tüp bebek tedavisi ve Mikroenjeksiyon tedavisi arasındaki maliyetlerde de çok fark bulunmamaktadır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) Tekniğinden Kimler Yararlanabilir?

  • Daha önce klasik tüp bebek tedavisinde başarı yakalayamayan çiftler
  • Sperm sayısı çok az ve Azospermi sorunu olan kişiler
  • Açıklanamayan infertilite (Kısırlık) sorunu olan kişiler
  • Sperm morfolojisinde %95’ten fazla bozukluk olması durumu
  • Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD) uygulanacak çiftler
  • İnfertilite nedeni olan anti sperm- antikorların olması

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir