Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Tüp bebek, normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin tıbbi destek alarak çocuk sahibi olmasın sağlar. Peki “Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?”

Bu tıbbi destek hamilelik başlamadan öncesini kapsar ve hamilelik başladıktan sonra çiftler için normal hamilelik süreçleri sürdürülür. Normal gebelikte ise bu tıbbi destek süreci atlanır ve direk hamilelik dönemine geçiş yapılır. Bu açıdan bakıldığında tüp bebek ile normal gebelik arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Kadınlar için iki durumda da hamilelik süreci aynı şekilde devam edecektir.

Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?

Tüp bebek yönteminde, normal gebeliğe göre bazı farklar vardır. Bu farklar, tıbbi destek olarak tanımlandığı gibi kişilerin hamilelik öncesinde bir dizi test ve tahlil yaptırmasını gerektirir. Aynı zamanda yumurtalıklar ve spermler laboratuvar ortamında bir araya getirilerek suni bir döllenme yapılmaktadır. Normal gebelikte böyle bir durum olmadığı gibi birleşme direk anne rahminde gerçekleşmektedir. Bu her ne kadar daha sağlıklı ve doğal bir yol olsa da yaşanan çeşitli rahatsızlıklar tüp bebek yönteminin tek çare olmasına neden olabilir.

Normal yollarla gebe kalan bir kadın için doktor süreci genelde ilk ayın sonlarına doğru olur. Hamilelik istendiğinde bile bir sonraki adet tarihine yakın zamanlarda kadınların yapacağı test ya da doktor kontrolü ile birlikte gebelik durumu anlaşılmaktadır. Bu nedenle kadınlar durumdan haberdar olduğunda genelde bebek ilk ayını tamamlamış olmaktadır.

Tüp bebek yönteminde ise doktor kontrolü daha birleşme olmadan başlar ve embriyoların rahme yerleştirilmesi ile birlikte 15 günlük bekleme süresine geçilir. 15 gün sonrasında yapılacak test eğer olumluysa bebek 1 aylık olarak sayılır ve hamilelik takibi başlatılır.

Categories:

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebek İle Normal Gebelik Arasında Fark Var mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir