Tüp bebek laboratuvar uygulamaları

Tüp bebek laboratuar uygulamaları

Tüp bebek tedavisinde yapılan laboratuar uygulamalarını sizler için derledik.

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin bir numaralı alternatif yardımcı gebelik yöntemidir. Son yıllarda çevre baskısının azalması ve tedavideki başarıların artmasından dolayı bu tedaviyi tercih eden çitlerin sayısında artış gözlenmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında yapılan laboratuar uygulamalarını sizler için derledik.

Blastokist Transferi

Döllenmiş olan yumurtanın ana rahmine tutunmadan ulaşmış olduğu son gelişim safhası Blastokist olarak adlandırılır. Blastokist transferi yapılacak hastalar bölünme aşamasında embryoların kötü kalitede olduğunda daha da düşeceğinden dolayı yalnızca selektif hasta gruplarında uygulanması ile gebelik şansı artmaktadır.

Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma işlemi embriyoların koruyucu kültür solüsyonları içerisinde dengelenmesiyle birlikte özel bir alet kullanılarak kademeli olarak dondurulması ve sıvı nitrojen içerisinde depolanması aşamalarını içermektedir. Bu uygulamayı yaptıran hastalarda embriyo kalitesi ve yaşına bağlı olarak embriyo sayısı 2 ila 4 arasında değişiklik gösterebilir. Bu dondurma işleminde en iyi kaliteye sahip olan embriyolar seçilir ve dondurma işlemi gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon işlemi yumurtaların toplama işlemi sonrasında oositlerin kültür solüsyonları içerisinde matürasyonlarını tamamlamaları için 2 ya da 3 saat boyunca 37 derece sıcaklıkta ve %6CO2 içeren inkübatörlerde bekletilmesi işlemidir.

Aşılama

Bu yöntem ile yıkara işlemi sonrasında hazırlanan örnek spermler hızlarının artırılması için öncelikle 37 derece sıcaklık ve %6 karbondioksit içeren ortamdaki özel dolaplarda bekletilerek hareket kabiliyeti geliştirilir. Ardından bir süre sonra spermler enjektörler ile kadının rahmine enjekte edilerek spermlerin kat edecekleri yol kısalarak gebelik şansı artırılmaya çalışılır.

Sperm Analiz

Sperm tetkiki için hastadan iki ayrı kaba sperm örneklerinin tetkik edilmesi için örnekler istenir. Ardından yapılan analizle sperm sayısı ve hareketi ölçülerek gerekli bilgilerin elde edilmesi sağlanır.

Testis Biyopsisi

Menilerinde Sperm hücrelerine rastlanmamış erkeklerde tercih edilen bu yöntem enjekülat sperm hücrelerinin en az %80′ i ölü olan erkeklerde de tercih edilmektedir. Bu hastalarda epididim kanallarına inilerek sperm hücrelerinin üretim kaynağı testislerde sperm hücrelerinin tetkiki yapılır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir