Tüp Bebek ve Mikro Enjeksiyon Uygulaması

Normal şartlar altında çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu alternatif bir yol olan tüp bebek yönteminde mikro enjeksiyon uygulaması da çocuk sahibi olma şansını arttırmaktadır.

Tedavisiz, normal şartlar altında bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek yönteminde; anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayında alınan sperm hücresinin laboratuvar ortamında kendiliğinden döllenmesidir. Bir diğer adı ise IVF’dir. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon çocuk tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiştir. Fakat bu uygulama genel olarak yerini mikroenjeksiyon adı verilen uygulamaya bırakmıştır. Diğer ismi ICSI olan uygulama ise tüp bebek yöntemine nazaran tek bir sağlıklı spermin ‘zorla’ diyebileceğimiz, anne adayından elde edilen yumurta hücresine mikroskop altında incelenerek ince bir iğne ile direkt enjekte edilmesidir.

Tüp bebek tedavisi ileyumurta ve birden fazla sperm hücresinin kendiliğinden belli koşullar altında döllenmesi; mikroenjeksiyon uygulamasında ise üreme hücresi tek bir sağlıklı spermin direk yumurtaya enjekte edilmesinden başka fark bulunmamaktadır.

Mikro enjeksiyon yöntemi hangi koşullarda uygulanır?

Şiddetli erkek kısırlığında, özellikle tüp bebek yönteminde spermlerin kalitesinin ya da sayısının az olması durumunda tedaviyi başarısız etkileyeceği düşünülüyorsa

Daha önce tüp bebek yönteminde başarısız olunması durumunda

Sebebi bilinemeyen kısırlık sorunu yaşayan kişilerde

Spermin yumurtayı dölleyebilmesi için gerekli olan bir reaksiyonun gerçekleşememesi durumunda

İnfertilite nedenlerinden biri olan antisperm-antikorlar düşünülen kişilerde mikroenjeksiyon yöntemi uygulanmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir