Tüp Bebek Nedir

Tüp bebek nedir? Tüp bebek, normal yolla gebe kalamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden birisidir. Tüp bebek yönteminde, yumurta ve sperm laboratuvar ortamında döllenir. Tüp bebek yöntemi, Türkiye’de ilk kez 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde çocuk sahibi olmada sıkıntı yaşayan çiftlerin en sık başvurduğu yöntem, tüp bebek tedavisi olup ülkemizde yıllık yaklaşık 40.000 tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.Bu yöntem uygulanmasına karar verildiği takdirde, izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

-Öncelikle yumurtalıklarda sağlıklı yumurtaların uyarılması ve takibi sağlanmalıdır.

-Sağlıklı görülen bu yumurtalar toplanır.

-Yumurtaların dölleneceği spermler masturbasyon veya farklı yöntemler ile baba adayından alınır ve sağlıklı bir ortamda bulundurulur.

-Bu koşullar sağlandığı takdirde, yumurta ve spermler laboratuvar ortamında birleştirilir ve üremenin gerçekleşmesi için uygun bir ortam oluşturulur.

-Son olarak embriyo rahime yerleştirilir ve sonuç beklenir.

 

Tüp Bebekte Başarı Şansı

Tüp bebek yapımına karar verildiğinde, tüm adımlar uygun bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde, canlı doğum oranı % 30 – 45 arasında değişmektedir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısız Olunmasının Nedenleri

Tüp bebek tedavisinde her zaman olumlu sonuç alınmayabilir. Olumsuzluğa olan durumlar şunlardır;

-Tedavinin uygulanacağı kişi ileri anne yaşında ise olumlu sonuç alma oranı düşer. Laboratuvar koşullarının yeterli olmaması ve azalmış yumurtalık rezervi de embriyonun yumurtalığa tutunamamasında etkili olabilir.

-Yumurta veya sperm de bulunan genetik kusurlar embriyoya geçerek gebeliği engelleyebilir.

-Embriyonun rahime yerleştirileceği sırada yaşanan bir problem, olumsuz sonuç almaya neden olabilir.

-Embriyonun rahime yerleştirilmesi işleminde, rahim  iç duvarı embriyo yerleşimine uygun ve hazır değilse ya da hidrosalpinks adı verilen tüplerde sıvı toplanması durumu ya da enfeksiyon durumu söz konusuysa, yine tedaviden olumsuz sonuç alınabilir.

 

 

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir