Tüp Bebek Sonrası Normal Gebelik Nasıl Oluşur?

Tüp bebek tedavisi ileri teknoloji içeren bir tedavi yöntemidir. Temel olarak laboratuar ortamında yumurtaların ve sperm hücrelerinin birleşmesi ve döllenmenin gerçekleşmesidir. Bu sayede dünyada sayısız çift çocuk sahibi olmuştur ve hala da olmaya devam etmektedir. Tüp bebek, çiftin bizzat kendi çocuğudur. Toplumda bu konuda hala bazı yanlış algılar söz konusudur. Buna rağmen çiftler tüp bebek ile çocuk sahibi olduktan sonra, bir de normal gebe kalma yöntemiyle bir kez daha çocuk sahibi olmak isterler. Fakat tüp bebek sonrası normal gebelik için başarı oranı çok da yüksek değildir. Her çift bu konuda o kadar da şanslı değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Çoğu çiftin bunu istemeleri doğal, çünkü tüp bebek hem çok pahalı bir yöntemdir, hem de yorucu ve stresli bir süreçtir. Başarısızlık korkusu çiftleri psikolojik olarak yıpratabilmektedir.  Eğer tüpler kapalı durumdaysa ya da meni içinde sperm bulunmuyorsa zaten doğal gebelik mümkün değildir. Buna rağmen kimi durumlarda tüp bebek sonrasında normal gebeliklere rastlanılabilir.

35 yaşının altında olan kadınların tüp bebek tedavisi görse dahi ikinci çocukta normal gebe kalma olasılığı, ileri yaşlardaki kadınlara göre çok daha yüksektir. Genç kadınlar için bu oranın daha da arttığı görülmektedir. Bu noktada kadının durumu biraz daha belirleyici olmaktadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir