Tüp Bebek Sonucu Dış Gebelik Geçirenlere Tekrar Tedavi Yapılabilir mi?

Tüp bebek sonucu dış gebelik geçirenlere tekrar tedavi konusunda, kişilerin uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde her zaman için sonuç başarılı olmayabilir. Rahim içerisine yerleştirilen embriyolar nadiren de olsa tüplere yerleşebilir. Bu gibi durumlarda gebelik sonlandırılır.Bu tür durumlarda çiftler yeniden bir tedavi alarak şansını deneyebilir. Fakat bu konuda kişilerin uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Sonucu Dış Gebelik Geçirenlere Tekrar Tedavi Yapılabilir mi?

Uzman kontrolü sonrasında yeniden kişilerin operasyon için uygun olduğu anlaşılabilir. Bu aşamanın ardından çiftler için yeniden bir program başlatılacaktır. Yeni programda, önceki başarısızlığın ortaya çıkarılması ve buna göre uygun bir tedavi yönteminin belirlenmesi önemlidir. Öyle ki başarısızlık durumu belirlenmediğinde ikinci denemede de yine kişilerin başarısız bir sonuç alması mümkün olabilir. Bu tür risklerin alınmaması adına ise kişilerin belirtildiği gibi iyi bir kontrol süreci yaşaması gerekmektedir.

İkinci Tedavi İçin Uygun Süre Ne Zaman?

Tüp bebek tedavisinde genelde iki tedavi arasında 2-3 aylık bir süre öngörülür. Bu süre hem anne adayının bedenen kendini toparlamasını hem de çiftlerin manevi açıdan yeni tedaviye karşı hazırlanmasını sağlar. Bu bakımdan dış gebelik olsun ya da olmasın ikinci bir tedavi isteniyorsa, uygun bir süre beklenmesi gerekmektedir. Üstelik dış gebelik gibi ağır durumlar sonrasında kadınların farklı tıbbi sorunlar yaşaması da söz konusu olacağından dolayı uzmanın uygun görmesi ile birlikte süre daha da uzayabilir. Farklı bir ilaç tedavisi gibi durumlarda da yine prosedür dışına çıkılması gerekebilir. Çiftlerin tüm bu süreçleri göze alarak ve yaşanacak olaylara karşı hazırlıklı olarak tedaviye başlaması gerekmektedir.

 

Categories:

novafertil

3 thoughts on “Tüp Bebek Sonucu Dış Gebelik Geçirenlere Tekrar Tedavi Yapılabilir mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir