Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık Motivasyon Sürecini Artırıyor

Ülkemizde psikolojik danışmanlık genelde ötelenen, hatta utanılan bir şeymiş gibi algılanır. Oysa sadece ilerlemiş durumlar için değil, yeni ve ilerleme potansiyeli yüksek problemlerimiz için de psikolojik destek almamız mümkündür.Peki tüp bebek sürecinde psikolojik danışmanlık almak gerekli mi?

İnsan, çevresel, sosyal ya da ekonomik nedenlerden dolayı dönemsel olarak psikolojik tahribatlar yaşayabilir. Bu durumlarda, sorunlarla tek başına mücadele etmek yersiz ve anlamsızdır. Oysa profesyonel bir psikolojik destek, özellikle hassas süreçler geçiren kişilerin ayakta kalabilmeleri bu süreci daha az hasarla atlatmaları açısından kıymetlidir. Örnek vermek gerekirse tüp bebek tedavisi, yüksek kaygı ve stres potansiyeli barındıran bir süreçtir. Çiftler bu süreçte fiziki, maddi ve ruhsal açıdan etkilenir. Özellikle manevi hasarlar, tedavinin gidişatını da olumsuz etkilemektedir.

Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık: Tüp Bebek Tedavisinde Destek Alınmalıdır

Tüp bebek tedavisinde moral ve motivasyon hayati derecede önemlidir. Başarıyı engelleyen unsurlardan bir tanesi de stres ve yılgınlık hissidir.  Tüp bebek tedavisi boyunca çiftler kendilerini büyük bir baskının içinde hisseder. Psikolojik danışmanlık, her şeyden önce güvenimizi tazeleyen, bizi bilinçlendiren ve stresle, kaygı bozukluklarıyla nasıl başa çıkabileceğimizi bize öğreten bir hizmettir. Çiftler bu hizmetle beraber problem çözme becerilerini yükseltmektedir. Kadınlar özellikle bu dönemlerde hassas bir kimliğe bürünebilmekte, hatta depresyona girebilmektedir. İçine kapanma, utanma, asosyalleşme, uyku bozuklukları, yeme alışkanlıklarının bozulması baş gösterebilir. Erkekler, hormonal değişimler geçiren eşlerine karşı anlayışlı olmak durumundadır. Fakat bu süreçten erkekler de hasarla geçmektedir. Onlar da beklentilerin boşa çıkması ve toplum baskısı karşısında ezilmektedir. Dolayısıyla psikolojik danışmanlık hem kadın hem de erkeğin, kontrolü sağlayabilmesi açısından önem taşır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir