tup-bebek-tedavi

Tüp bebek tedavi sürecinde olan çiftlerin en büyük sorunlarından bir tanesi strestir. Stres çiftlerin tüp bebek tedavisinden başarısız bir şekilde ayrılmasına dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle de tüp bebek tedavisi olacak çiftlerin öncelikli olarak stresle baş edebilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi sırasında operasyonları yürütecek uzman doktorun yanı sıra psikolog ya da psikiyatrist desteğin alınması önerilir. Özellikle çeşitli panik rahatsızlıkları bulunan ya da psikolojik açıdan çok uygun durumda olmayan çiftlerin psikolojik yardım alması durumu daha da iyi bir hale getirecektir. Böylece stresle başa çıkabilmek mümkün olduğu gibi çiftlerin bu stresi yenmek için kararlı olması ve tüm yardımları kabul etmesi önemlidir. Aynı zamanda uzman hekim tarafından yapılacak görüşmelerde stresin kaynağının belirlenmesinin ardından özellikle operasyon sürecinde stresin yaşanmaması adına gerekli olan çalışmalar tamamlanabilir.

Stres Nasıl Yenilir?

Tüp bebek tedavisinde stres yaşayan çiftlerin büyük bir bölümünde operasyonlar sırasında çeşitli acıların yaşanabileceği düşünülür. Fakat bu operasyonlar oldukça basit ve kısa sürdüğünden dolayı herhangi bir acı ya da ağrı duyulması söz konusu değildir.

Diğer stres bir nedeni ise çiftlerin özellikle bu tedavisi sırasından yumurta toplama ya da sperm alma gibi işlemlerde çekince yaşamasıdır. Profesyonel yerlerde yapılacak çalışmalar ile birlikte bu konuda herhangi bir çekince yaşanmadan kişilerin gerekli tıbbi desteği alması söz konusu olacaktır. Bu şekilde sürdürülecek bir operasyon ile birlikte kişilerin tüp bebek tedavisindeki stresi yenmesi ve daha olumlu sonuçlar alabilmesi mümkün olacaktır. Bu konuda

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir