Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Yaşanacak Olası Problemler

Tüp bebek tedavi sürecinde yaşanacak olası problemler oldukça önemlidir.Tıbbi yollarla gebe kalmak için başvurulan tüp bebek tedavisinde, her tedavide olacağı gibi bir takım sorunlar yaşanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının sık başvurdukları bir tedavi yöntemidir. Bu yönteme normal yollarla gebe kalamayan kişiler rağbet göstermektedir. Fakat bu tedavilerden yüksek oranda olumlu cevap alınsa da, kimi zaman karşılaşılan problemler neticesinde cevaplar olumsuz olabiliyor. Bu süreçte tedaviyi sona erdirebilecek veya tedaviye engel oluşturabilecek sorunlar, aşağıda sıralanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Yaşanacak Olası Problemler

Anne adayında yumurta bulunmaması

Genelde anne adaylarının ileri yaşlarda olmasından kaynaklanan bu sorun, tüp bebek tedavisinin sona erdirilmesine neden olmaktadır.

Embriyoda transfer sırasında gerçekleşen sorunlar

Transfer akışındaki bozukluk, gebelik oranını en çok düşüren sorunlardan biridir. Genellikle rahim yapısında meydana gelmiş bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

Döllenmenin olmaması

Embriyonun elde edilmemesine neden olan döllenme sorununda, yumurta ve spermin kullanılması hiçbir işe yaramaz. Bu gibi durumlarda sperm analizleri yeniden incelenerek, yumurta geliştirme protokolleri tekrar gözden geçirilmelidir. Buna bağlı olarak normalde meniden elde edilen spermin yumurtaları dölleme olasılığı %75-80’ken, tese yöntemi ile bu oran %55 oranına kadar düşmektedir. Bu durum nüksederse, tedavideki yöntem değiştirilmelidir. Ancak bu iki sorun da saptanmazsa, çiftlerin birbirleri arasındaki uyum ve yatkınlık incelenmelidir.

Hiç sperm bulunmaması

Zaman zaman normal yöntemler ile sperm elde edemeyen erkek, tese tedavisiyle bunu elde etmeye çalışır. Fakat bu tedaviye de yanıt vermiyorsa yapacak bir şey kalmamıştır ve tedavi sona erdirilir.

Yumurtaların aşırı uyarılması

Tüp bebek tedavi süresince en sık sorunlardan biri olan yumurtanın fazla uyarılması durumu, genellikle polikistik over hastalarında görülür. Eğer bu gibi bir sorunla karşılaşılırsa ilaçların kullanımına bir süre ara verilmelidir veya azaltılmalıdır.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Yaşanacak Olası Problemler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir