X

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoza Girmeye Yol Açar mı?

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoza Girmeye Yol Açar mı?

Tüp bebek tedavisi öncesinde özellikle kadınların en çok yaşadığı çekincelerin başında gelmektedir.Peki tüp bebek tedavisi erken menopoza girmeye yol açar mı?”

Özellikle anne adayı gençse ve erken dönemde menopoza girmek istemiyorsa, tüp bebek çalışmalarında genel bir sorun oluşabilir. Fakat bu konuda söylenebilecek ilk şey, tüp bebek ile menopoz arasında bir bağın olmadığıdır. Yumurtlama faaliyetlerine göre vücut kendi doğal yapısı gereği menopoz dönemine girebilmektedir. Eğer bir kadın yumurtlama noktasında ciddi bir sorun yaşıyorsa, uygulanacak olan tedavilerin başarısına bağlı olmaksızın menopoza girme riski vardır. Öyle ki kısıtlı yumurtalık rezervi olan kadınlarda erken menopoz riski, yumurtalık rezervi iyi olanlara göre daha fazladır. Bu bakımdan sadece tüp bebek tedavisine bağlı olarak bir menopoz riskinden söz edilemez. Üstelik yapılacak uzman kontrolleri sonrasında kadınların mevcut durumu hakkında genel bir uzman değerlendirmesi de yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Erken Menopoza Girmeye Yol Açar mı?

Sanılanın aksine tüp bebek yönteminde herhangi bir şekilde menopoz riski olmadığı gibi vücudun daha fazla yumurta üretebilmesi adına dışarıdan müdahale yapılır. Bu bakımdan vücuttaki yumurtlama oranı arttığından dolayı bu dönemlerde menopoza girilmesi de oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle tedaviyi isteyen kadınlar için menopoz endişe edilmeyecek bir durumdur ve kesinlikle es geçilmektedir. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda da menopoz ile tüp bebek tedavileri arasında herhangi bir bağ bulunamamıştır.

" novafertil : ."