Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular Ve Cevapları

Tedavi sürecinden önce kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında tedavi sürecinin sonunda başarının yakalanıp yakalanmadığı olunuyor.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular Ve Cevapları

Her tedavide olduğu gibi kişilerin gördükleri tedavi sürecinde merak ettikleri sorular bulunuyor. Bu soruların yöneltilmesi tedavi gören kişilerin merak ettiklerin konularda akıllarına takılan soruların giderilmesi amacıyla sorulan soru başlıklarından oluşuyor. Tüp bebek tedavisinde de merak edilen sorular içerisinden en çok sorulan sorular ve konu başlıkları ve sorulardan bahsedeceğiz.

Tüp bebek sahibi olmanın riskleri var mı?

Araştırmalara göre tüp bebek edinmenin herhangi bir sorunu bulunmuyor. Ancak bu süreçte yaşanabilecek belli başlı sıkıntıların olması ebeveynlerin riskli bir süreçten geçeceklerinin göstergesi oluyor.

Tüp bebek ilaçları uzun vadede sağlık sorunlarına sebebiyet verir mi ?

1992 yıllarında doğurganlığı arttırmak için kullanılan ilaçların kişilerde kanser etkisini arttırdığı görüşü ön plana çıkmış olsa da günümüze kadar yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçların olumsuz bir hastalığı sebebiyet vereceği tespit edilmemiştir.

Obezite, sigara gibi nedenler tüp bebek tedavisine engel teşkil eder mi ?

Tüp bebek tedavi süreci öncesinde ve tedavi süreci sırasında yapılacak olan tenkitler doğrultusunda obezite sorunun olan kişiler ve sigara kullanan kişilerin derhal bu sorunlara çözüm yolu aramaları gerekmektedir. Çünkü obezite ve sigara kullanımı gibi sorunlar tüp bebek tedavisinde tedavinin olumsuz sonuçlamasına sebebiyet veren etkenlerdir.

Tüp bebek tedavisi yumurtalık rezervlerinin etkiler mi?

Yapılan araştırmalar neticesinde tedavinin yumurtalıkları olumsuz etkilediği görülmemiştir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski var mı?

Çoğul gebelik riskinin olduğunu ve bu tedavi süresinde IVF gebeliklerinin %25’i ikiz olmaktadır. Üçüzler ise %3 veya 4 oranına sahiptir.

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocuklarda anormal bir durum söz konusu mu?

Tüp bebek tedavisinde çocuklar da ve çocukların gelişim süreçlerinde görülebilecek riskler normal bir kişinin doğumunda görülen riskler ile aynı seviyededir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir