Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Kesilebilir?

Tüp bebek tedavisi, gerekli koşullarda anne ve baba adaylarının cevap alma olasılığı en yüksek olan tedavi şeklidir. Fakat bazı durumlarda, tedavi iptal edilmek zorunda kalabilir.

Tüp bebek tedavisi, en güvenilir tedavi yöntemlerinden birisi olsa da, zaman zaman çiftler tedaviden olumlu sonuç alamayabilirler. Uzman doktor, tedavi sürecini gözlem altında tutar ve bu süreçte tedavinin bir işe yaramadığını fark ederse, tedaviyi yarıda kesebilir. Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanmasının bazı nedenleri vardır. Hastanın yaşı, kadının yumurtalarının, erkeğin sperminin kalitesi,  hormonlarının düzeyi gibi etmenler, yumurta rezervlerini etkilemektedir. Doktor, yapılan testler sonucunda bu rezervlerde herhangi bir artış görmez ve azalma görürse, tedaviyi hangi aşamada olursa olsun bırakabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi: İptal Edilebileceği Durumlar

Spermin bulunamaması durumu

Bazen baba adaylarından sperm elde edilememektedir. Bunun için uygulanan cerrahi yöntemlerin hiçbirinde cevap alınamazsa, tedavi iptal edilebilir. Baba adayında hiç sperm bulunamaması durumuna azospermi denilmektedir. Bu durum görüldüğünde, anne adayına yapılacak olan işlemlere hiç başlanmamaktadır.

Embriyoların normal gelişim göstermemesi

Embriyoların anne adayına transferi gerçekleştirilmeden önce, gelişim süreci kontrol edilir. Embriyolar normal gelişim göstermezse, transfer işlemi gerçekleştirilmez. Transferin gerçekleşmesi için, hücrelerin yapısının birbiri ile uyumlu olması gerekir. Bu nedenle embriyoların PGD ve HLA testlerini geçmesi gerekir

Yumurtaların istenilen seviyeye ulaşmaması

Yumurtaların gebelik şartlarının sağlanması adına, belli bir seviyeye ulaşması gerekmektedir. Bütün koşullar sağlanıyor fakat yumurtalar istenilen seviyeye ulaşmıyorsa, tedavi iptal edilebilir. Bu durum sonucunda doktorun kararına göre yeni bir tedavi yöntemi de uygulanabilir. Bu sorun daha çok 35 yaş üstü, yumurta üretim fonksiyonları azalmış kadınlarda görülür.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir