mini-ivf-tup-bebek

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerde, kadının içinde bulunduğu yaş, tedavinin olumlu sonuçlanmasında büyük önem taşır.

Çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen çiftlerin, kadının yaşını göz önünde bulundurarak bu anlamda hızlı davranması yararlarına olmaktadır. Normal yolla hamile kalacak kadınlarda dahi, hamilelik yaşı önem taşımaktadır. Yaşı ilerlemiş anne adaylarında sonuç olumsuz olabilmekte, düşük, bebeğin ölü doğması gibi tatsızlıklarla karşılaşılabilmektedir. Bu durum tüp bebek tedavisi için de geçerlidir. Tüp bebek tedavisi yöntemiyle hamile kalacak kadının da, yaşının çok fazla ilerlememiş olmaması gerekir. Tüp bebek tedavisi için ideal yaş ortalama olarak 35 yaş sınırı verilmiştir. Fakat sınır yaş yerine, ideal olan yaş da tedaviye başvurmak, sonucu daha da garantileyebilir.

Kadının yaşının ileri olması, tedavinin gidişatını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir ve bu nedenle ne kadar erken başlanırsa sonucun olumlu olma ihtimali o kadar artar. Bunun nedeni ise kadının yaşının ilerledikçe yumurta durumundaki bozulmadır. Yaş ilerlemesiyle yumurtanın azalmasıyla beraber, yumurta kalitesinde de azalma görülür. Kesinlikle hamile kalınamaz diye bir durum söz konusu değildir. Fakat geç yaşta hamile kalınsa da düşük yapma ihtimali ve bebeğin ölü doğma ihtimali yüksektir. Annenin de böyle bir durumda zarar görme olasılığı vardır. Tüp bebek tedavisinde 35 yaş üstü kadınların risk taşıdığı söyleniyor ve ideal yaş olarak da 35 yaş ve altı gösteriliyor.  Bu yaşlarda olan kadınlarda, tedavinin olumlu sonuçlanması olasılığı yükseliyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir