Tüp Bebek Tedavisi ile Doğan Çocuklarda Gelişimsel Farklılık Olabilir mi?

Tüp bebek tedavisi  sonucu sahip olunan bebeklerde gelişimsel farklılığın olup olmadığı toplumlar içerisinde farklı görüşlere sahip olunması ile de merak edilen bir soru olmakta.

Tüp Bebek Tedavisi ile Doğan Çocuklarda Gelişimsel Farklılık Olabilir mi?

Tüp bebek sahibi olan ebeveynlerin çocukların ileriki yaşlarda gelişimleri ile ilgili bir sorun olup olmadığı en çok merak edilen konulardan birisi oluyor. Yapılan inceleme ve araştırmalarda böyle bir sorunun olacağı beklenmiyor. Ancak tüm gelişim sorunlarını tüp bebeğe bağlanmaması da belirtiliyor. Bu demek oluyor ki yaşı ileri olan kişilerin tüp bebek tedavisinde sahip oldukları bebeklerin ilerleyen zamanlarda kişisel gelişim bozukluğu yaşanabilmesi ihtimali olabiliyor.

Bu konuda çocukların gelişim seviyesinde gerileme veya ilerlememe yaşanması tüp bebek tedavisi gören kişilerin yaşlarının ileri seviyede olması ile doğru orantılı olduğunu belirtelim. Yapılan bir araştırmaya bakıldığı zaman tüp bebek tedavisi ile sahip olunmuş çocukların okul öncesine kadar çocukların gelişimsel olarak herhangi bir geri kalma riski olmadığı söyleniyor.

Bu açıklamanı yapılması ile kafası karışık olan ebeveynlerin bir nebze sorularının yanıtı bulunmuş olsa da tüp bebek tedavisine bu konu ile şüpheci yaklaşan çiftlerin ve toplumun sayısı oldukça fazla. Ancak bu süreçte doktorunuzdan gerekli soruların yanıtlarını alabilir, sürece daha sağlam adımlar ile devam edebilirsiniz.

Bir başka araştırmaya göre bu konu ile ilgili Amerika’da gerekse dünyanın diğer bölgelerinde kafası karışan ve kafalarında soru işareti bulunan çiftlerin gerekli araştırmayı yapıp tedavi sürecine dahil olmaları öneriliyor. Bunun yanı sıra önemli bir tedavi yöntemi olan tüp bebek tedavisinin dışında başka bir çözüm yolu kalmayan kişilerin bu konu ile ilgili sorularının yanıtlarını uzmanlar veriyor. Uzmanların şüphe ile yaklaşan çiftlere konu ile ilgili olarak tedavi sürecine çiftlerin güvenle yönelmeleri gerektiği ve çocukların gelişim sürecinde bir sorunun olmadığı söyleniyor.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebek Tedavisi ile Doğan Çocuklarda Gelişimsel Farklılık Olabilir mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir