Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi, tıp teknolojisi geliştikçe uygulamalarındaki başarı oranı her geçen gün daha da yükselmekte olan bir tedavi yöntemidir. Tedavi gören birçok çifti çocuk sahibi yapmıştır. Bununla birlikte; tedavi hakkındaki gerçek dışı bilgilerin kabul edilmesi de birçok kişide olumsuz ve yanlış ön yargılara yol açmıştır.

1.Yanlış: “Sperm hücresi olmayan erkekler asla baba olamazlar.”

Doğrusu: Çağımızdaki teknolojik gelişmeler, yapılan testler sonucu hiç sperm hücresi bulunamayan erkeklerin de baba olabilmesini mümkün kılmaktadır. Oldukça basit ve acısız bir operasyon ile mikroskop altında sperm arama ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Mikro TESE denilen bu operasyonla erkeğin yumurtalığında (testis) gelişmiş fakat dışarı atılamamış sperm hücreleri bulunur. Bu hücreler Mikroenjeksiyon yöntemiyle anne yumurtası ile laboratuar ortamında döllenme işlemine tabi tutulur. Bu yöntemle birçok çift bebek sahibi olmuştur.

2.Yanlış:“Tüp bebek tedavisi her yaştaki hastaya uygulanabilir.”

Doğrusu: Kadınların belirli yaşlardan sonra yumurta sayılarında ve kalitesinde hızlı bir azalma meydana gelmektedir. Bu nedenle kadınların sahip oldukları kaliteli yumurta sayısı da yaşlarına bağlı olarak azalacağından doğurganlıkları da azalmaktadır. Kadınların 40 yaşından sonra üreme fonksiyonlarında belirgin bir düşüş yaşanması tüp bebek tedavisindeki başarı oranını da düşürmektedir. 45-47 yaşlarında tedavi görerek başarılı sonuçlanmış gebelikler bulunmakla birlikte başarı oranı bakımından düşük bir yüzdelik dilimdedir. Kadınlardaki yumurta rezervleri tükenmeden en geç 42 yaşında tüp bebek tedavileri tavsiye edilmektedir. Tedavi ertelendikçe şans azalmaktadır.

3. Yanlış: “Tüp bebekte başkalarının spermi veya yumurtası kullanılabilir veya karışabilir.”

Doğrusu: Tüp bebek merkezlerindeki embriyoloji laboratuarları, özel tanıma sistemleri ile yüksek güvenlikli bölgelerdir. Laboratuarlar 24 saat izlenmekle birlikte sadece belirli sayıdaki yetkili kişilerin girişine izin verilebilir. Yapılan işlemlerde ise çoklu doğrulama yöntemleriyle hatasız çalışacak şekilde sistem oluşturulmuştur. Bu nedenle bir hastanın üreme hücresi başka hastaların hücreleriyle karışamaz.

4.Yanlış: “Tüp bebek tedavisi sonucunda genelde ikiz, üçüz bebek olur.”


Doğrusu: 
2010 yılından önce; tüp bebek tedavisiyle çoklu gebelik doğumlarında artış olması üzerine, tedavide uygulanan sınırsız embriyo transferi kontrol altına alınmıştır. 2010 yılından sonra ülkemizde hukuken; 35 yaşından küçük olan hastalarda ilk iki tedavide tek embriyo uygulamasına müsaade edilmiş; diğer hastalar da ise en fazla iki embriyo transferine izin verilmektedir. Bazı hastalar çoğul gebelikler tercih etse de anne ve bebek sağlığı bakımından risk teşkil etmektedir.

5. Yanlış: “Tüp bebek tedavilerinde başarı oranları %100 dür!”

Doğrusu: Tüp bebek tedavisi en yüksek başarı oranlarına sahip tedavi yöntemlerinden birisidir. Son 30 yıldır bu alanda büyük gelişmeler görülse de en iyi ihtimalde dahi başarı oranı %50’ler civarındadır. Tüp bebekte başarı oranını yükselten ve azaltan en önemli unsur anne yaşıdır.

6. Yanlış: “Tüp bebek tedavisi erken menopoza yol açar!”

Doğrusu: Tüp bebek tedavisiyle kadının yumurtalıkları ya da yumurtaları olumsuz yönde etkilenmez. İlaç tedavisi uygulanarak yumurtalar geliştirilir ve toplanır. Hastadaki mevcut yumurta sayısının azalmasına neden olacak bir işlemde bulunulmaz. Tedavide kullanılan ilaçların etkileri hakkında da tarz yönde söylentiler olsa da asılsızdır. Bu sebeple tedavide erken menopoza yol açacak herhangi bir işlem uygulanmaz.

7.Yanlış: “Tüp bebek tedavisinden sonra kadınların uzun süre yatması gerekir.”


Doğrusu:
 Tüp bebek tedavisinde; embriyo transferi yapıldıktan sonra anne adayının devamlı yatması, hatta doğum olana kadar yatması gerektiği ve gebeliğin riskli olduğu yönünde bilimsel bir açıklama bulunmamaktadır. Transfer işleminden sonrasındaki ilk üç ay, kadının sadece ağır işler yapmaması ve stresten uzak durması tavsiye edilmektedir. Günlük yaşantısına rahatlıkla devam edebilirler.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir